NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO 43. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞARIYLA TAMAMLANDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 MAYIS 2018, PAZAR   

17

İMO 43. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞARIYLA TAMAMLANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 30.04.2012   Güncellenme Zamanı: 14.05.2012 11:57:13  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 30.04.2012 12:59:52

Odamızın 43. Olağan Genel Kurulu, Şube ve Temsilciliklerimizden gelen 492 delege ve128 konuğun katılımıyla 27-29 Nisan 2012 tarihlerinde İMO Teoman Öztürk Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Odamız 43. Olağan Genel Kurul`u Başarıyla Tamamlandı!

Odamızın 43. Olağan Genel Kurulu, Şube ve Temsilciliklerimizden gelen 492 delege ve128 konuğun katılımıyla 27-29 Nisan 2012 tarihlerinde İMO Teoman Öztürk Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Genel Kurulumuzda, deprem, kentsel dönüşüm, yapı denetim, 2B ve Afet yasası gibi tüm kamuoyunu ilgilendiren ve Odamızın hassasiyetle üzerinde durduğu sorun alanları ile ilgili aktif tartışmalar yürütüldü ve kamusal yarar ilkesi gözetilerek etkin çözüm önerileri geliştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın 3 Nisan ve14 Nisan 2012 tarihlerinde yayımladığı, meslek odalarının mesleki denetim yapmalarını engelleyen Yönetmeliklerin kapsamlı olarak değerlendirildiği Genel Kurulda Odamızın 43. Çalışma Döneminde mesleki ve toplumsal konularda yürüteceği çalışmaların yol haritası da belirlendi.

Genel Kurul, 27 Nisan Cuma günü saat 10.30`da Divan Kurulu`nun seçimiyle başladı.  Divan Kurulu Başkanlığı`na İMO Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, Başkan Yardımcılıklarına H. Hüseyin Yıldız ve Semiha Yükselen, Yazmanlıklara ise Esergül Özdemir ve Baran Polat seçildi.

Divan Kurulu seçiminin ardından Odamız 42. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp açılış konuşmasını yaptı. Kapsamlı bir konuşma yapan Serdar Harp, Türkiye`nin uluslararası politikalarından, sosyal, ekonomik, toplumsal politikalarına; kent politikalarından yapı denetim, deprem, 3458 sayılı mühendislik kanununa kadar pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Harp: hızlı ve kontrolsüz büyüme iş cinayetlerine neden oluyor

İşçi sağlığı ve iş güvenliği, 2B arazileri, deprem ve kentsel dönüşüm gibi sorunlara siyasi iktidarca üretilen çözümlerin yetersizliğine dikkat çeken Harp, çözüm diye sunulan politikaların yeni sorun alanları yarattığını vurguladı. Gökdere`de ve Esenyurt`ta bir ay gibi kısa bir süre içerisinde 22 işçinin hayatını kaybettiğini belirten Harp, hızlı ve kontrolsüz büyümenin iş cinayetlerine neden olduğunu kaydetti.

"İktidar depreme karşı bilim dışı bir anlayışla işe koyuluyor"

İMO`nun 2B, kentsel dönüşüm ve deprem ile yapı denetim konularında yürüttüğü eleştirel politikaların nedenlerini açıklayan Harp, 2B arazilerinin özel sektöre devredilmesi karşısında suskun kalamayacaklarını, plansız, programsız sadece kar elde etmek amacıyla hazırlanan kentsel dönüşüm projeleri karşısında kenara çekilemeyeceklerini ve deprem gibi insanların canıyla ilgili bir konuyu fırsata dönüştüren bir anlayışı onaylayamayacaklarını belirtti.

Siyasi iktidarın depreme karşı "Afet Riskli Alanların Dönüştürülmesi Yasası" aracılığıyla istedikleri yeri istedikleri şekilde dönüştürebilecek bir karara imza atmaya hazırlandıklarını belirten Harp, iktidarın mevcut yapı stokuna yönelik bir envanter çalışması yapmaksızın, bir plana dayanmaksızın, bilim dışı bir anlayışla işe koyulduğunu kaydetti.

"Türkiye Demokrasisine ağır darbeler vuruluyor"

Serdar Harp, hükümetin sosyal ve siyasal politikalarına ilişkin ise eğitim siteminde uygulanacak 4+4+4 sistemin, kadın erkek eşitsizliğini derinleştiren politikaların, KCK operasyonlarının ve tutuklu milletvekillerinin Türkiye demokrasisine ağır darbeler vurduğunu kaydetti.

"3458 sayılı yasa acilen revize edilmeli"

Harp, mesleğin ve meslektaş sorunları ile ilgili ise inşaat mühendisliği eğitimi sorunlarına, mevzuattan kaynaklı sorunlara ve yetkin mühendisliğe dikkat çekti. Mühendislik ve mimarlığın halen 1938 yılında çıkarılan 3458 sayılı kanunla yürütülmeye çalışıldığını belirten Harp, kanunun acilen günün koşullarına göre düzenlenmesi gerektiğini ve ayrıca İnşaat Mühendisliği meslek alanı için bir meslek yasası çıkarılmasının acil ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türkiye`nin uluslararası politikalarını da eleştiren Harp, Suriye`de süre giden çatışmalı ortama küresel güçlerin ve NATO`nun müdahale şekline karşı çıktı ve bu dönemde emperyalist güçlerin Türkiye`ye verdiği rolün ve Türkiye`nin ise kabullendiği rolün tarihsel bir hata olduğunu vurguladı. 

TMMOB ve İMO baskı ve zorbalığa karşı kararlılıkla yoluna devam edecektir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın yönetmeliklerini de değerlendiren Harp, TMMOB`ye ve bağlı Odalara yöneltilen saldırıların planlı ve maksatlı olduğunu belirtti. Harp, TMMOB ve İMO`nun baskı ve zorbalığa karşı geçmişte dimdik ayakta durduğu gibi bugün de aynı kararlılıkla yoluna devam edeceğini belirtti.

Açılış konuşmasının ardından TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı`nın Genel Kurulumuza gönderdiği mesaj okundu. Ardından Genel Kurulumuza konuk olarak katılan DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP Muğla Milletvekili İnşaat Mühendisi Tolga Çandar, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Ulusaler ve Kıbrıs İMO Yönetim Kurulu Üyesi Seran Aysel birer konuşma yaptılar.

TMMOB Gözlemcisi Aleattin Aras`ın da bulunduğu Genel Kurumuza ayrıca CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin, BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol, Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun ve TMMOB Genel Sekreteri Hakan Genç konuk olarak katıldı.

Genel Kurulun ilk oturumu Yönetmelikler, Örgütlenme, Bütçe ve Ana Sorunlar Komisyonunda görev alacak delegelerin seçimiyle tamamlandı.

Öğleden sonraki oturumda ise Odamız 42. Dönem Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Levent Darı Çalışma Raporu özetinin sunumunu yaptı.  Sunumun ardından delegeler Çalışma Raporunu değerlendirmek üzere söz aldılar. Konuşmacıların ardından İMO 42. Dönem Denetleme Kurulu Başkanı Ali Osman Kara Kurul raporunu okudu ve raporun ardından İMO 42. Dönem Yönetim Kurulu oy birliği ile aklandı.

Komisyon Raporları ikinci gün görüşüldü

Genel Kurulun ikinci günü ise Yönetmelikler, Örgütlenme, Bütçe ve Ana Sorunlar Komisyonunun İMO Yönetim Kurulu önerileri ve delege önergelerini değerlendirerek hazırladıkları raporlar görüşüldü ve oylamaya sunuldu.

Genel Kurulumuz, meslek alanımızı ilgilendiren Yasa ve Yönetmeliklerde yapılan değişiklikler nedeniyle gelişebilecek olağanüstü koşullarda, mevcut Yönetmeliklerimizin tamamında değişiklik yapabilmesi ya da yeni bir Yönetmelik hazırlaması ve bütçe revizyonu için 43. Dönem Yönetim Kurulu`na tam yetki verdi.

Komisyon raporlarının ardından genç-İMO Konsey Başkanı Rojda Varhan genç-İMO`nun yapısını ve çalışmalarını anlatan bir konuşma yaptı.

Genel Kurulumuz, gündemin "dilek ve temenniler" maddesinin tamamlanmasıyla sona erdi.

29 Nisan 2012 Pazar günü gerçekleştirilen seçimlerde ise İMO ve TMMOB organlarında görev alacak üyelerin seçimleri yapıldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, İMO ve TMMOB organlarında görev almak üzere en yüksak oy alarak seçilen isimler için tıklayınız.

İnşaat Mühendisleri Odası 43. Olağan Genel Kurulu Ana Sorunlar Komisyonu tarafından hazırlanan Sonuç Bildirgesi için tıklayınız.

  

  

 

 


 

Dosyalar

(75 KB) (30.04.2012 13:14:33)

(50 KB) (30.04.2012 13:22:01)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 4954

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88