NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI CEMAL GÖKÇE`NİN MESAJI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 HAZİRAN 2019, PERŞEMBE   

16

İMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI CEMAL GÖKÇE`NİN MESAJI

    Yayına Giriş Tarihi: 08.04.2016   Güncellenme Zamanı: 08.04.2016 18:19:07  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 08.04.2016 18:18:47

İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe`nin mesajı:

Değerli Meslektaşlarım,

25-27 Mart 2016 tarihinde Ankara`da yapılan 45.Dönem Olağan Genel Kurulumuz bazı cılız seslerin dışında büyük bir olgunluk içinde gerçekleştirildi. Bu olgunluğa katkı veren tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Baskı ve vesayet altına almanın giderek ağırlaştığı ve mühendis emeğinin giderek ucuzladığı bu dönemde, mesleki birliğimizi ve dayanışmamızı geliştirip güçlendirmeye ihtiyacımız var. Bilimden, akıldan, özgürlükten, eşitlikten, dayanışmadan, insan ve mühendis emeğine sahip çıkmaktan yana olan tutumumuzu, her koşulda sürdürerek haksızlıklara karşı çıkmaya ve sesimizi birlikte yükseltmeye ihtiyacımız var.

Ülkemizde toplumsal barışın bozulmuş olduğunu, aylardır ülkemizin birçok yerinde bombaların patlatıldığını ve alt alta yazıldığında sivil, asker, polis, genç, çocuk ve birçok insanımızın yaşamını yitirdiğini görüyor ve üzülüyoruz. Artık evinden çıkan yurttaşlarımızın işyerlerine varıp varamayacaklarının tartışıldığı, evlerine sağ salim döneceklerinin de bilinmediği bir ülke haline geldik. Sokaklar boşaldı, kimse evinden dışarı çıkmak istemiyor. Genel Kurulumuza gelen meslektaşlarımızın ailelerinin tedirgin olduklarını, terör korkusu nedeniyle de bazı meslektaşlarımızı Ankara`ya ailelerinin göndermediklerini de gördük ve yaşadık.

Bu şartlar altında yapılan 45. Dönem Genel Kurulumuza katılan meslektaşlarımızın, bundan sonraki süreçte, birbirlerine karşı daha hoşgörülü davranacaklarına dair yeni bir beyaz sayfa açarak evlerine dönmüş olduklarını düşünüyoruz.

Meslek örgütümüzü oluşturan üyelerin heterojen bir yapıya sahip olduklarını her görüş ve renkten meslektaşlara sahip olduğumuzu biliyoruz. Bu kapsamda Odamızın öznesi meslektaşlarımızdır. Sosyal ve siyasal anlayışı ne olursa olsun meslektaşlarımızın mesleki faaliyetlerini sürdürebilmeleri için Odamıza üye olmaları zorunludur. Bu kapsamda Odamızda siyasi bir birlik yoktur mesleki bir birlik vardır.

Ayrıca inşaat mühendisliği evrensel bir meslektir. Mesleğimizin politikasını her koşulda yapmak gerekir. İnşaat mühendisi olmamıza karşın bir insan olarak doğduk ve mesleğimizi sonradan seçtik. İnsana dair olan her şeye ilgi duyarız. Bu bağlamda insan hakları ve hukukun evrensel ilkeleri çerçevesinde hayatı ve mesleğimizin yorumlanması gerektiğine de inanıyoruz. Bizim mesleğimiz bir medeniyet mesleğidir. Barışı savunan bir meslektir. Bu nedenle de "yurtta barış dünyada barış" diyenlerdeniz.

Bundan sonraki süreçte de, Odamızı eşitlikçi, özgürlükçü, kimseyi öteki olarak görmeyen ve demokratik geleneklere uygun bir anlayışla yöneteceğimizin bilinmesini isteriz. Dini, dili, etnik kimliği ne olursa olsun yönetim kurulumuz tüm Şubelerimize eşit bir mesafede duracak, kimlik siyaseti yapmayacak, kimlik siyaseti yapanlara da karşı olacaktır.

Açıkçası mesleki dayanışmayı önemseyip kavrayıcı ve kapsayıcı bir anlayışın sürdürülmesi için ciddi bir çaba içinde olacağız.

45. Dönem Yönetim Kurulunun seçilmesi sürecinde, oylarıyla bizleri yani yönetim kurulumuzu destekleyen veya desteklemeyen tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Günlerinizin sevgi içinde ve sağlıklı geçmesini diliyoruz. 8 Nisan 2016

Cemal GÖKÇE
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 
Yönetim Kurulu Başkanı   
 


Okunma Sayısı: 1218

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88