NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ! YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

17 ARALIK 2018, PAZARTESİ   

33

SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ! YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 25.11.2016   Güncellenme Zamanı: 25.11.2016 11:20:23  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.11.2016 11:19:59

Özünde diktatörlüğe karşı siyasal özgürlük mücadelesi veren Mirabel Kardeşler’in, aynı diktatörlüğün askerleri tarafından 1960 yılında katledildiği tarih olan 25 Kasım, aslında onlarca yıldır dünyanın her yerinde devam etmekte olan erkek/devlet şiddetine ve eril sisteme karşı kadınların yürüttüğü büyük mücadelenin temsil edildiği günlerden biridir.

SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ!

Yaşasın Kadın Dayanışması

Özünde diktatörlüğe karşı siyasal özgürlük mücadelesi veren Mirabel Kardeşler`in, aynı diktatörlüğün askerleri tarafından 1960 yılında katledildiği tarih olan 25 Kasım, aslında onlarca yıldır dünyanın her yerinde devam etmekte olan erkek/devlet şiddetine ve eril sisteme karşı kadınların yürüttüğü büyük mücadelenin temsil edildiği günlerden biridir. Bu yüzdendir ki her 25 Kasım`da patriyarkaya, tacize, tecavüze, mobbinge, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, siyasal ve toplumsal baskılara, özgürlüklerin yok edilişine, diktatörlüğe, faşizme, militarizme, savaşa, çocuk istismarına, her türlü şiddet ve sömürüye karşı yeryüzündeki tüm kadınlar, LGBTİ`ler seslerini daha fazla yükseltmektedirler.

Ülkemizde de var olan ve her geçen gün artmakta olan baskının, şiddetin, diktatörlüğün en çok etkilediği kesimlerden biri şüphesiz kadınlar. Geçen 25 Kasım`dan bu yana 332 kadının çoğunlukla kocaları, eski kocaları, sevgilileri ya da bir yakınları tarafından öldürüldüğü ülkemizde, kadınlar her gün daha fazla sindirilmeye, sömürülmeye ve susturulmaya, ev/aile içine hapsedilmeye çalışılıyor. Bununla kalmayıp bedenimiz ve giyimimiz hakkında kesilen ahkâmlara devletin resmi kanalları aracılığıyla "mırıldanın" denerek destekte bulunuluyor. Basın/yayın özgürlüğünün yok edildiği muhalif seslerin susturulmak istendiği bu ortamdan kadın haber ajansları, yayınları da nasibini alıyor.  Her yeni gün daha büyük bir umutsuzluğa uyanmaktan yorulur olduğumuz şu zamanda bize soluk aldıran, haksızlığa, hukuksuzluğa karşı birlikte direndiğimiz, dayanışmayla mücadele yürüttüğümüz STK`lar, kadın dernekleri ve örgütleri çıkarılan KHK`lar ile bir bir kapatılıyor. Aynı KHK`lar ile kadınlar bin bir emekle edindikleri mesleklerinden men ediliyor, kadın işsizliği rekor kırarken bir yandan her gün işten çıkarılma korkusuyla yaşıyorlar. Emek sömürüsüne, güvencesizliğe, iş yaşamından kadınları uzaklaştırmaya dönük uygulamalara karşı direnen kadınlar haklarını savunmak için çıktıkları alanda bu seferde karşılarında kolluk kuvvetlerini buluyorlar. En ufak basın açıklamasına izin verilmeyen alanlarda kadınlar gözaltılar ve tutuklamaların yanı sıra her tür şiddete maruz kalıyorlar. Şiddetin ulaştığı boyut had safhada. Şort giymenin, yemeği tuzlu yapmanın, telefonda mesajlaşmanın, gece sokakta yürümenin, boşanmak/ayrılmak istemenin şiddetin gerekçesi sayılmasına, şiddetin, tacizin, tecavüzün normalleştirilmesine karşı daha fazla sesimizi çıkararak direniyoruz. Bizleri tahakküm ve baskı altına almaya çalışan eril sisteme karşı hayatlarımıza daha fazla sahip çıkarak itaat etmiyoruz. Biz kadınlar, OHAL`in kalıcılaştırılarak tekçiliğin dayatılmasına, savaşa, baskıya, kadına yönelen şiddete, sesimizin kısılmasına, emeğimizin yok sayılmasına karşı el ele vermek ve birlikte mücadele etmekten başkaca bir yol olmadığını biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde çocuklara yönelik yapılmak istenen düzenlemede attırılan geri adım da bu mücadelenin önemini bize bir kez daha göstermiştir. Direnmenin, dayanışmanın, yan yana durmanın gücüyle biliyoruz ki gün gelecek kadın mücadelesi kazanacak. Karşımızda duranlar bilsinler ki SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ!

Yaşasın Kadın Dayanışması!

 

TMMOB Ankara İKK Kadın Komisyonu

 

 

 


Okunma Sayısı: 55

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88