NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TMMOB 2. BİLİRKİŞİLİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 HAZİRAN 2018, CUMARTESİ   

12

TMMOB 2. BİLİRKİŞİLİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 08.03.2017   Güncellenme Zamanı: 27.03.2017 11:36:42  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 27.03.2017 10:38:53

İlki 19 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen TMMOB Bilirkişilik Çalıştayı`nın ikincisi, 25 Mart 2017 Cumartesi günü “6754 Sayılı Yasanın Gölgesinde” başlığıyla Odamız Teoman Öztürk Salonu`nda düzenlendi. Çalıştay, İMO Genel Sekreter Yardımcısı Bahattin Sarı ile Bilirkişilik Kurulu üyelerimizden Mustafa Sözer, Eray Dağ, Macit Öncel ve Erdoğan Balcıoğlu katıldı.

TMMOB 2. BİLİRKİŞİLİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

İlki 19 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen TMMOB Bilirkişilik Çalıştayı`nın ikincisi, 25 Mart 2017 Cumartesi günü "6754 Sayılı Yasanın Gölgesinde" başlığıyla Odamız Teoman Öztürk Salonu`nda düzenlendi.

Çalıştay, İMO Genel Sekreter Yardımcısı Bahattin Sarı ile Bilirkişilik Kurulu üyelerimizden Mustafa Sözer, Eray Dağ, Macit Öncel ve Erdoğan Balcıoğlu katıldı.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada; "Ziraattan sanayiye, inşaat sektöründen gıda sektörüne, enerjiden madenciliğe  çok geniş bir yelpazede bulunan çalışma alanları ve 515.000`i aşkın üyesiyle TMMOB ve bağlı Odaları Bilirkişilik alanında da önemli bir hizmet vermektedir." dedi. 

Çalıştay, TMMOB Bilirkişilik Çalışma Grubu adına Leman Ardoğan  (Mimarlar Odası), Timur Bilinç Batur (HKMO) ve Şenay Güneş (JFMO) tarafından yapılan "6754 Sayılı Bilirkişilik Yasası Üzerine Bilirkişilik Çalışma Grubu Sunumu" başlıklı tematik sunumla devam etti. 

Daha sonra, birinci oturum Ali Fahri Özten yönetiminde, Atölye 1`in sunumu "6754 Sayılı Bilirkişilik Yasası Kapsamında Bilirkişilik Eğitimleri` başlığıyla gerçekleştirildi. Medar Kalkan (ZMO), Ayşen Yılmaz Öğüt (MO), Ferda Bitlisoğlu (GıdaMO), Doç. Dr. Aysun Balseven Odabaşı (TTB); "Bilirkişilik Eğitimi Verecek Kurumların Nitelikleri, Bilirkişilik Temel Eğitimine İlişkin Usul ve Esaslar, Temel ve Alt Uzmanlık Alanlarına Göre Bilirkişilerin Uyacağı Rehber İlkeler, Bilirkişilerin Hazırlayacağı Rapor Standartları" alt konu başlıklarıyla sunumlarını tamamladı. 

İkinci oturumda Erkin Etike yönetiminde Atölye 2 çalışmaları sunumu "6754 Sayılı Bilirkişilik Yasası Kapsamında Bilirkişilik Uzmanlık Alanları ve Bilirkişilik Ücretleri" ana başlığında yapıldı. Bilirkişilik Hizmetlerine İlişkin Temel ve Alt Uzmanlık Alanları, Temel ve Alt Uzmanlık Alanlarına Göre Bilirkişilerin Sahip Olması Gereken Nitelikler, Bilirkişilik Asgari Ücret Tarifesi, Temel ve Alt Uzmanlık Alanlarına Göre Bilirkişilerin Aylık Olarak Bakacağı İş Sayısı alt konu başlıklarıyla; Huriye Nacar Savat (KMO), Mustafa Yağmur (MO), Emin Demir (JMO) ve Avukat Uğur Tunca Turgay (TESK - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) sözcülüğünde sunumlar yapıldı. 

Üçüncü oturum, Odamız Bilirkişilik Kurulu Üyesi Macit Öncel, Petek Ataman (GIDAMO) başkanlığında Atölye 3 çalışmaları sunumu çerçevesinde 6754 Sayılı Bilirkişilik Yasası Kapsamında Bilirkişilik Etiği ve Bilirkişilerin Denetimi ana başlığıyla gerçekleştirildi. Oturumun alt başlıkları, "Bilirkişilerin Görevlerini Yürütürken Uymaları Gereken Etik İlkeler, Bilirkişilik Listelerinin Oluşturulması, Çıkarılma ve Bilirkişilik Yapmaktan Yasaklanma, Bilirkişiliğe Kabule İlişkin Usul ve Esaslar, Bilirkişilerin Denetimine ve Performansına İlişkin Usul Ve Esaslar, Bilirkişilik Sicili" konularında Bülend Ceylan (MO),  ve Demet Kaya Ayanoğlu (BMO) tarafından sunumlar yapıldı. 

Son oturumun başkanlığını Nurten Çağlar Yakış üstlendi. 6754 sayılı Bilirkişilik Yasasının Mevcut Yasa ve Yönetmeliklere Uyumu başlıklı Atölye 4 çalışmaları sunumlarında, 6754 Sayılı Bilirkişilik Yasası ve Meslek Örgütlerinin Mevzuatı, 6754 Sayılı Yasanın Bilirkişilik Yönetmeliği Nasıl Olmalı konuları işlendi. Son oturumun başkanlığını Odamız Bilirkişilik Kurulu Başkanı Mustafa Sözer, Namık Gazioğlu (HKMO) Mustafa Sözer (İMO Esen Özbayramoğlu (BMO) Sema Güleç Uçakhan (Türkiye Barolar B.) idi. Çalıştay, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ekinci`nin kolaylaştırıcılığında düzenlenen Forum ve Çalıştay Sonuç Bildirisi Komisyonu seçimiyle sona erdi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz`ın konuşma metni için tıklayınız


Okunma Sayısı: 134

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88