TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

02 HAZİRAN 2020, SALI   

15

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 30.06.2017   Güncellenme Zamanı: 30.06.2017 17:27:33  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 30.06.2017 17:27:21

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, 2 Temmuz Sivas Katliamıyla ilgili yaptığı basın açıklaması. 30.06.2017

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

2 Temmuz 1993`te Sivas`ta düzenlenen Pir Sultan Şenlikleri`ne katılan 35 kişinin, Madımak Oteli`nde yakılarak katledildiği vahşi katliamın üzerinden 24 yıl geçti.

Saatler süren bir provokasyonun neticesinde 35 aydınımız yakılırken güvenlik güçleri ve yetkililerin pasif tutumları, siyasetçilerin katliamcıları koruyan kollayan tutumları daha dün gibi aklımızdadır. Aradan geçen yıllarda davanın deliller yok edildi, asıl sorumlular yargı karşısına çıkarılmadı. Katillerin avukatlığını yapanlar bugün Meclis`te bulunuyor.

Ülkemizin tarihi katliamlarla doludur. Dün Çorum`da, Maraş`ta Sivas`ta bugün 10 Ekim Ankara Garında, Beşiktaş`ta, Güvenpark`ta vb. Bu kitle katliamlarına ilişkin yürütülen soruşturma ve yargılama süreçleri ise asıl faillerin adalet önünde hesap vermesinden çok uzaktadır.

Türkiye; bu kanlı katliamlarda şairlerini, yazarlarını, gazetecilerini, ülkenin geleceği için mücadele eden güzel insanları kurban veren bir ülkedir. Bir toplumun temiz bir geleceğe ilerlemesi için geçmişteki kirli olaylarla hesaplaşması gerekmektedir. 24 yıl önce gerçekleştirilen Sivas Katliamı bugün hâlâ toplumun vicdanında kanayan bir yara olarak durmaktadır. Eli kanlı çeteler, katliamcı zihniyet bu hesabı sorulmamış olaydan güç alarak yeni katliamlara imza atmaktadır.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, Sivas Katliamının 24. yıldönümünde insanlığa karşı işlenen suçların zamanaşımına uğrayamayacağını belirtiyoruz. Yitirdiğimiz 35 insanımız için adaleti aramaya devam ediyoruz. İçerde ve dışarda yürütülen savaşçı, mezhepçi, toplumu kutuplaştırıcı politikaların büyük acılar ve daha şiddetli çatışmalardan başka hiçbir şeye yaramayacağı açıktır. Demokrasi, adalet ve özgürlük yolunda mücadelemizi sürdüreceğiz.
 
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
 Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 254

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88