NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, `GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİMİ` BİLİRKİŞİLİK UZMANI OLARAK GÖREV YAPABİLECEK ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 ARALIK 2018, CUMARTESİ   

35

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, `GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİMİ` BİLİRKİŞİLİK UZMANI OLARAK GÖREV YAPABİLECEK

    Yayına Giriş Tarihi: 13.03.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 13.03.2018 12:50:02  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 13.03.2018 12:33:00

İnşaat Mühendisleri Odasının, inşaat mühendislerinin `Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi` Bilirkişilik Uzmanlığı yapabilmesi için yaptığı başvuru Adalet Bakanlığı tarafından kabul edildi.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, "GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİMİ" BİLİRKİŞİLİK UZMANI OLARAK GÖREV YAPABİLECEK

İnşaat Mühendisleri Odasının, inşaat mühendislerinin "Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi" Bilirkişilik Uzmanlığı yapabilmesi için yaptığı başvuru Adalet Bakanlığı tarafından kabul edildi. 

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Bakanlığı tarafından, 29 Kasım 2017 tarihinde "Bilirkişiliğe Kabule ve Bilirkişilik Başvuru Usul ve Esaslarına İlişkin Duyurusu"nda açıklanan "aranan nitelikler" arasında "Üniversitelerin lisans eğitimi veren ilgili mühendislik-mimarlık fakültelerinden mezun olmak" ibaresi yer almıyordu. Odamızın bildirdiği görüş doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılarak, "üniversitelerin lisans eğitimi veren inşaat mühendisliği veya mimarlık bölümlerinden mezun olanlar da bilirkişilik başvurusunda bulunabilir" ibaresi eklendi.

İMO tarafından Daire Başkanlığına 1 Aralık 2017 tarihinde gönderilen yazıda, duyurunun ekinde yer alan "Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Uzmanlığı İçin Aranan Nitelikler Bölümü"nde; 
6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 10 uncu ve Bilirkişilik Yönetmeliğinin 38 inci maddesindeki bilirkişiliğe kabul şartlarını taşımak.
Taşınmaz (gayrimenkul) geliştirme konusunda lisans, yüksek lisans ya da doktora yapmış olmak. 
Arazi ve arsa değerleme ile yapı değerleme uzmanlık alanları için Taşınmaz (gayrimenkul) geliştirme konusunda lisans, yüksek lisans ya da doktora yapmış olmak ya da 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa göre gayrimenkul değerleme uzmanı olarak yetkilendirilmiş olmak.  
Şartlarına yer verildiği, ancak mühendis ve mimarların kendi mesleki uzmanlık alanları dışında bırakıldığı vurgulandı. Odamız tarafından, üyelerimizin mağduriyet yaşamaması için "Üniversitelerin lisans eğitimi veren ilgili mühendislik-mimarlık fakültelerinden mezun olmak" ibaresinin eklenmesi önerisi kabul edilerek Daire Başkanlığının son yayınladığı duyuruda ilan edildi.

Duyuruya ulaşmak için tıklayınız.


Okunma Sayısı: 2798

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88