NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 1 MAYIS`TA ALANLARDAYDIK ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

18 OCAK 2019, CUMA   

7

1 MAYIS`TA ALANLARDAYDIK

    Yayına Giriş Tarihi: 02.05.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.05.2018 16:06:24  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 02.05.2018 16:05:26

1 Mayıs Birlik, Mücadele, Dayanışma Günü’nde; başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere bir çok ilde kitlesel mitingler düzenlendi.

1 MAYIS`TA ALANLARDAYDIK
 
1 Mayıs Birlik, Mücadele, Dayanışma Günü`nde; başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere bir çok ilde kitlesel mitingler düzenlendi. İnşaat Mühendisleri de alanlarda yerini aldı. İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe İstanbul`da, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kaya, Genel Sekreter Yardımcıları Bahaettin Sarı ve Halim Karan ile TMMOB 2. Başkanı Züber Akgöl Ankara`da, Yönetim Kurulu Üyesi Cem Oğuz Antalya`da düzenlenen mitinglere katıldı.
 
Birçok kentte düzenlenen mitinglerde emekçiler ekonomik ve demokratik taleplerini dile getirdi, iş cinayetlerine, OHAL ve KHK`lere tepkilerini gösterdi. İstanbul`da İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs`ı kutlamak için on binlerce işçi ve emekçi Maltepe Meydanı`ndaydı. İşçi ve emekçiler başta OHAL`in son bulmasını, grev yasaklarının sona ermesini istedi. Son yıllarda yapılan kutlamalara göre bu sene İstanbul 1 Mayısının kalabalık olması dikkat çekti. Program 1 Mayıs 1977, 1989, 1996, 10 Ekim Ankara Katliamı, Suruç Katliamı ve tüm hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. 1 Mayıs ortak açıklamasının ardından TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz AKP iktidarının en çok emekçilerin bir araya gelip mücadele etmesinden korktuğunu belirterek, "Darbecilerle mücadele için ilan ettiği OHAL`i bizleri sindirmenin aracı olarak kullanıldı. Korku rejimlerine boyun eğmeyeceğiz. 24 Haziran`da da bir arada olmak, birlikte olmak sorumluluğumuz var. Emin olun bu sefer biz kazanacağız. Başkanlık hevesini kursağında bırakacağız" dedi.
 
Ankara 1 Mayısında adres Tandoğan Meydanı oldu. DİSK Ankara Bölge Temsilciği, KESK Ankara Şubeler Platformu, Ankara Tabip Odası, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası`nın çağrısıyla siyasi parti ve kitle örgütlerinin katıldığı miting için Hipodrom`da toplanıldı. 
 
İzmir`de bir araya gelen sendika, oda, siyasi parti ve kitle örgütlerinin üyeleri talepleriyle Gündoğdu Meydanı`na yürüdü. TMMOB İzmir İKK üyeleri `Memleketine, Ormanına, Emeğine, Mesleğine, Özgürlüğüne, Doğana, Yarınına Sahip Çık` pankartı ile yürüdü.


Okunma Sayısı: 230

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88