NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, TEKNİKER VE TEKNİSYENLERE MÜHENDİS YERİNE YAPI DENETİM YETKİSİ VEREN KANUN MADDESİNİN GERİ ÇEKİLMESİ İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI`NA YAZI GÖNDERDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 MAYIS 2019, PAZAR   

10

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, TEKNİKER VE TEKNİSYENLERE MÜHENDİS YERİNE YAPI DENETİM YETKİSİ VEREN KANUN MADDESİNİN GERİ ÇEKİLMESİ İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI`NA YAZI GÖNDERDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 18.05.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 22.05.2018 09:21:24  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 22.05.2018 09:21:42

TBMM Genel Kurulu`nda 11 Mayıs 2018 tarihinde kabul edilen yasayla ilgili olarak hazırlanan yazı 16 Mayıs 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği`ne gönderildi.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, TEKNİKER VE TEKNİSYENLERE MÜHENDİS YERİNE YAPI DENETİM YETKİSİ VEREN KANUN MADDESİNİN GERİ ÇEKİLMESİ İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI`NA YAZI GÖNDERDİ
 
TBMM Genel Kurulu`nda 11 Mayıs 2018 tarihinde kabul edilen yasayla ilgili olarak hazırlanan yazı 16 Mayıs 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği`ne gönderildi. Yazıda tekniker ve teknisyenlere mühendis ve mimar yetkisinin verilmemesi gerektiği ve kanunun geri çekilmesi talep edildi.TC CUMHUR BAŞKANLIĞI
Genel Sekreterlik Makamına
Ankara 

11 Mayıs 2018 tarihinde TBMM`de kabul edilen "7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun"un 18. Maddesinin (n) bendinde yapılan değişiklikle; teknisyen, tekniker, yüksek tekniker ve Teknik Öğretmene mühendis, mimar yerine denetleme yetkisi verilmektedir.
 
Güvenli yapılar yapılarak muhtemel afetlerde can ve mal güvenliğini sağlamak, yapıların, imar planına, fen, sanat ve sağlık kurallarına ve standartlara uygun, kaliteli yapılması için denetimine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla çıkarılan Yapı Denetimi Hakkında Kanunun genel gerekçesinde belirtilen hususlar göz önünde bulundurulduğunda, yapı denetimi görevinin etkin bir biçimde yerine getirilmesi için denetim elemanlarının sorumluluğundaki alanın makul ve bilimsel ölçütlere göre belirlenmesi gerektiği açıktır.
 
Mühendislik ve mimarlık, lisans eğitimine tabi mesleklerdir. Teknikerlik ve teknisyenlik ise önlisans eğitimine tabidir. Mühendis ve mimarlara verilen asıl görev ve yetkinin değişiklik ile tekniker, teknisyen ve teknik öğretmenler ile paylaştırılması kamu adına vatandaşın can ve mal güvenliğini temin edecek yapı denetiminin işlevsizleşmesine, uzmanlık ayrımı ilkesine, aykırıdır.
 
Bu nedenle; teknisyen, tekniker ve Teknik Öğretmenlerin yapı denetim sisteminde yardımcı kontrol elemanı olarak görev almaları, almış oldukları öğrenimlerine denk düşen bir uygulamadır. Oysa getirilmek istenen bu düzenleme bilgi ve öğrenimi bir yana itmektedir. Tekniker ve teknisyenlerin mühendis ve mimarların yapmaları gereken işleri yaparak imza atmaları bilime, bilgiye ve uzmanlığa aykırı bir durum olduğu gibi Anayasa`ya da aykırıdır.
 
Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanı`nın yasanın ilgili maddesini kabul etmemesi ülkemiz ve güvenli yapı üretimi adına son derece önemlidir.
 
Tekniker ve teknisyenlere mühendis ve mimar yetkisinin verilmemesini önemle arz ederiz.
 
Saygılarımızla,
 
 
                                                                                                   

Cemal GÖKÇE

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı

Yazının orjinalini görmek için tıklayınız.


Okunma Sayısı: 5399

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88