TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ`NDE UYARIYORUZ, ÇEVRE SORUNLARI GİDEREK BÜYÜYOR! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

30 MAYIS 2020, CUMARTESİ   

21

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ`NDE UYARIYORUZ, ÇEVRE SORUNLARI GİDEREK BÜYÜYOR!

    Yayına Giriş Tarihi: 06.06.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 13.06.2018 13:30:20  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 05.06.2018 09:32:01

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu`nun Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklama.

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ`NDE UYARIYORUZ, ÇEVRE SORUNLARI GİDEREK BÜYÜYOR!
Stockholm`de 1972 yılında toplanan, Birleşmiş Milletler Çevre ve İnsan Konferansı`nda çevre sorunları ele alındı. Temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamanın temel bir insan hakkı olduğu kararıyla 5 Haziran, "Dünya Çevre Günü" olarak ilan edildi. Her yıl Birleşmiş Milletlere üye olan ülkelerde 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaktadır.  

Kalkınma, kentleşme ve sanayileşme politikalarının doğurduğu çevresel sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla gündeme gelen Dünya Çevre Günü, aradan geçen uzun yıllara rağmen amacına ulaşabilmiş değildir.

Bugün, dünyanın çeşitli yerlerinde sürdürülen savaş ve yaşadığımız depremler, sel ve su baskınları da birer çevre kirleticisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Savaşların yanı sıra; nükleer santrallerle birlikte termik santraller ve kimyasal atıklar da kentlerimizi kirletmektedir. Yeşil alanların yok edilerek tarım ve orman alanlarının yapılaşmaya açılması da doğal yapıyı bozarak kentlerimizi ve çevremizi kirleten etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğal çevrenin ve yaşam alanlarımızın bozulması ve kirlenmesi dünyada bulunan bütün ülkelerin sorunudur. Dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan ekolojik bozulma başka ülkeleri de etkilemektedir. Bu nedenle nerede yaşarsak yaşayalım çevre kirlenmesi günlük yaşayışı etkileyen bir olaydır.

Sanayileşmenin gelişmesiyle birlikte, kırsal alanda ve köylerde yaşayan insanlar bulundukları yerleri terk ederek kentsel alanlara göç ettiler. Bu nedenle kent nüfusu önemli ölçüde arttı. Sanayileşme, nüfus artışı ve motorlu kara taşıtlarının ortaya çıkardığı sorunlara karşı yeterli önlemler alınmadığı için yeni çevre sorunları ortaya çıktı. Bu sorunların en önemlisi çevre kirlenmesidir. Su, hava ve toprak kirlendi. Akarsularda ve denizde yaşayan canlı sayısı giderek azaldı, bazı yerlerde yok oldu. Hava kirliliği insan yaşamını önemli ölçüde etkiledi. Solunum sorunu ve solunumla ilgili hastalıklar çoğaldı. Bilinçsizce toprağa atılan ilaç ve gübreler toprağı kirletti. Bitki hastalıklarına ve diğer canlıların azalmasına veya yok olmasına neden oldu. Böylece havaya, suya ve toprağa karışan kimyasal atıklar önce doğayı bozdu, sonra da insan sağlığını bozdu, hastalıklar çoğaldı.

Bugün birçok ilimiz çevre sorunu ile karşı karşıya kalmış durumdadır. Altını kalın çizgilerle çizmek gerekir ki çevre sorunu, insan ve canlı yaşamını yakından ilgilendiren önemli bir konudur. Doğal çevrenin korunması önemli bir görev olarak karşımızda duruyor. Soluduğumuz havanın, içtiğimiz ve kullandığımız suyun, yaşadığımız çevrenin temiz olması gerekiyor. Bu nedenle çevremizi kirletenlere engel olmak gerekiyor. Bu görev yerel yönetimlerin ve ülkemizi yönetenlerin de en temel görevleri arasında yer almaktadır.

Ülkemizde inşaat sektörü, sermaye birikiminin ve zenginleşmenin temel aracı olarak görülmüştür. Bu nedenle orman ve tarım alanları, kıyılar, milli parklar, doğal sit alanları, meralar ve kentlerde bulunan boş alanlar yapılaşmaya açılmıştır. Vahşi ve denetimsiz madencilik faaliyetleri nedeniyle orman alanları ve doğal yapı önemli ölçüde tahrip edilmiştir.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak; sağlıklı bir çevrede yaşamanın her insanın hakkı olduğu gibi; gelecek kuşaklara yaşayabilecekleri temiz bir çevre ve tükenmeyen kaynaklar bırakmanın da gerekliliğine inanıyoruz. Ekolojik bir krize dönüşen çevre sorunlarının çözümünde, bütünlüklü bir planlama ve politikanın önemine dikkat çekiyoruz. Hukuksal ve kurumsal düzenlemelerin geliştirilmesi ve uygulanması gerektiğini sürekli olarak vurguluyoruz. Çevremizin kirletilmesinin ve bozulmasının ciddi sorunlar doğurduğunu ve doğuracağını görüyoruz. Sorun yaratarak çevre sorununu çözmek yerine, stratejik bir bütünlük içinde hareket edilmesinin gerekliliğine inanıyoruz.

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle ülkemizde bulunan her kurum ve her insana, önemli görevler düştüğünün altını bir kez daha kalın çizgilerle çizerek bir kez daha uyarıyoruz.

05.06.2018

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 381

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88