TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDEN DERS ALDIK MI? ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

02 HAZİRAN 2020, SALI   

39

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDEN DERS ALDIK MI?

    Yayına Giriş Tarihi: 16.07.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 16.07.2018 10:54:32  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 16.07.2018 10:54:17

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe`nin 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklama.


15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDEN DERS ALDIK MI?

Ülkemiz iki yıl önce 15 Temmuz günü kanlı bir darbe girişimi yaşadı.249 kişi yaşamını yitirdi 2196 kişide yaralandı. Yaşamını yitirenlerin ailelerine sabır ve bir kez daha baş sağlığı diliyoruz. Bu darbeyi yapanları ve işbirlikçilerini kınıyoruz.

Yıllardır bilinen din eksenli FETÖ cemaat örgütlenmesi adım adım devleti ele geçirdiği bir çok insan tarafından söylenmesine rağmen, konunun üzeri sürekli olarak bazı çevreler tarafından kapatıldı. Üstelik "Devlet, cemaat tarafından ele geçiriliyor" diyenler mağdur oldu. Bunların bazıları öldürüldü, içeri atıldı ve çalışma yaşamları bitirildi.

Bu örgüt(FETÖ), siyasi iktidarların koruması altında ekonomik ve siyasi olarak çok büyük bir güce ulaştı!

İşsizlik ve yoksulluğun ülkemiz de oldukça fazla olması, iş edinme kaygısıyla bu cemaate doğru insanlar da bir yönelim yarattı!

Çocuklarının geleceğini kurtarmak isteyen bir çok aile için umut olarak görüldü, gösterildi!

Üniversiteye giriş, TEOG, Emniyet, Askeri Lise, Öğretmen, memur ve benzeri giriş sınavları ve atamalarıyla ilgili sorular çalındı! Haksız rekabet ve bir dizi yolsuzluk ilişkileri oluşturuldu!
Üstelik en kıralından bir de "CENNETE" gitmenin kolaylaşacağı propagandası yapıldı!

Cemaat, iş ve gelecek güvencesi olmayan ve umutsuzluk içinde kıvranan halkımız için bir umut yolu olarak sunuldu!

Devlet kurum ve kuruluşlarında üst düzey çalışanları için "LİYAKAT" sistemi ortadan kaldırıldı, göreve getirileceklerin inançlı ve inanmış olması yeterliydi!

Deprem, güvenli yapı, bilim, bilgi, mühendislik önemli değildi!!
Açtıkları okul ve dersaneler ülkemizin her yanına yayıldı, yetmedi dünyaya açıldı, korunup kollandı! Nasıl olsa Türklüğü ve dini her yerde tanıtıyorlardı!

Sebze ve meyve hali`nde çalışan biri bile depremle ilgili çalışma yapan kurumun başına gelebilirdi!! Getirildi!

Temeller atıldı, kurdelalar kesildi, finans kuruluşları ve bankalar açıldı!

"Bunlar dini bütün ve hak yolunda yürüyen insanlardı!" Korunup desteklenmeleri gerekirdi!

Devlet yoktu! Bunlar vardı! Hele sosyal devlet, halkın güvencesi olması gereken devlet hiç yoktu!

İnsan yanıltabilir! Ülkemizin en tepesinde bulunanlarda yanıltabilir! Fakat yanılmalar çok kolay olmamalı! Dar ideolojik sınırlar içerisinde kalınarak verilen kararlar her zaman insanı yanıltır, yanıltabilir!

Bu nedenle tek adam yönetiminin yanılmayı ve yanlış yapmayı artıracağını her koşulda ifade ettik!

İnsanı ve devleti yönetenlerin yanılmayacakları ölçüler var. Dünya ve ülkemiz bugüne kadar çok şey yaşadı, çok şeyler biriktirdi.

Üstelik ülkemiz,15 Temmuz kanlı darbe girişiminden önce de darbeler yaşadı. Sistemin yönetimi zora girdikçe bir dizi bahaneler yaratılarak darbeler yapıldı! Darbelerin arkasında bulunan gerçek nedenlerle resmî açıklamalar genel olarak hiç bir zaman örtüşmedi, örtüşmezde!

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili olarak TBMM tarafından kurulan "Darbe Araştırma Komisyonu Raporu" ne yazık ki basılıp yayınlanamadı!

Darbelerin arkasındaki gerçek nedenler, örgütlenme biçimleri ve darbenin siyasi ayakları mutlaka açığa çıkarılmalıdır!?

Çıkarılan OHAL Kararnameleriyle 129420 kamu görevlisi ihraç edildi. 5705 Akademisyenin üniversitelerle ilişkisi kesildi. Bazı fakültelerde neredeyse akademisyen kalmadı! Zaten sorunlu olan eğitim ve öğretim alanı yeni sorunlarla yüklendi!

Oysa, OHAL kararnameleriyle ihraç etmek yerine, kurulacak veya varolan komisyonların incelemeleri sonucunda verilecek kararlar daha az zarar getirirdi! Kurum ve kuruluşların içi de boşalmamış olurdu!

Meslekten ihraç edilenlerin bir kısmının Fetullah Gülen Cemaati ile ilişkileri olmadığı da biliniyor! Binlerce insan göz altına alındı, tutuklandı. Haksızlıklara uğradı! Yaşın yanında kuru da yandı!

15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki gerçekleri tam olarak bilmek istiyoruz! Devlet kurumları içindeki bilgi akışının tıkanma nedenlerini öğrenmek her yurttaşın hakkıdır.

Bu darbe girişimi daha az zararla atlatılamaz mıydı!? Bu konuda bilinenlerin açıklanmasının bir ayıbı yoktur. Sadece bilmek istiyoruz!

Bir daha darbe olmaması için sormak ve öğrenmek gerekiyor!
Ülkemiz büyük bir kriz yaşadı. Bu kriz henüz atlatılmış değil! Ekonomik ve siyasal zeminde oluşan büyük sorunlar ancak büyük bir birlik ve uzlaşma anlayışı ile çözülebilir!

Ülkemizin toplumsal uzlaşmaya ve çoğulcu bir anlayışla yönetilmesine ihtiyaç var. Evrensel demokratik değerleri ve hukukun üstünlüğünü sonuna kadar savunarak düzlüğe çıkabiliriz.

Demokratik yaşama müdahaleler, darbelerin önlenmesi, ancak demokrasi ve demokratik yaşamın gelişip, özgürlüklerin çoğalmasıyla ortadan kaldırılabilir!

Cemal GÖKÇE
TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ
ODASI BAŞKANI


Okunma Sayısı: 503

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88