NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO BURSA ŞUBE’DE YENİ DEPREM YÖNETMELİĞİ SEMİNERİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 ARALIK 2018, CUMA   

36

İMO BURSA ŞUBE’DE YENİ DEPREM YÖNETMELİĞİ SEMİNERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 01.11.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 08.11.2018 16:27:16  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 08.11.2018 16:26:50

İMO Bursa Şubesi seminer salonunda gerçekleştirilen `Yeni Deprem Yönetmeliği Tanıtım Semineri` UÜ. İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün`ün sunumuyla yapıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen "Yeni Deprem Yönetmeliği Tanıtım Semineri"nde 2019 yılında uygulanmaya girecek olan Deprem Yönetmeliği`ni anlatan Uludağ Üniversitesi (UÜ) İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün, "Depremin birçok parametreleri var. Depremin süresi, yerleşim yerine uzaklığı gibi parametrelerin her biri yapımıza gelecek büyüklüğü etkiliyor ve hiçbir deprem aynı şekilde olmuyor. Farklı farklı karakterde oluyor" dedi.

İMO Bursa Şubesi seminer salonunda gerçekleştirilen "Yeni Deprem Yönetmeliği Tanıtım Semineri" UÜ. İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün`ün sunumuyla yapıldı. İnşaat mühendislerinin yoğun katılımı ile gerçekleşen seminerde yeni yönetmeliğin getireceği farklılıklar aktarıldı. Prof. Dr. Doğangün sunumunda, 2019 yılında bir geçiş dönemi yaşanacağını belirterek, "Bir yapıyı tasarlarken, yorum yaparken, deprem geçirmiş bir yapıyı değerlendirirken hem deprem, hem zemin, hem de yapının özellikleri öne çıkıyor. Sadece birisi dikkate aldığında istediğimiz yorumu yapamıyoruz veya eksik kalıyoruz. Depremin birçok parametreleri var. Bunların her biri etkili. Depremin süresi, yerleşim yerine uzaklığı gibi parametrelerin her biri yapımıza gelecek büyüklüğü etkiliyor ve hiçbir deprem aynı şekilde olmuyor. Farklı farklı karakterde oluyor. Çünkü depremin kaynağındaki o enerjinin açığa çıkış biçimi farklı, gittikleri zemin farklı, ilerlediği yol farklı. Dolayısıyla her bir deprem farklı bir etkiyle geliyor. Hiçbir zaman aynı şekilde olmuyor. Biz de mühendis olarak belli istatistiki değerlerle bunları tahmin etmeye çalışıyoruz" dedi.

2018 yılına kadar kullanılan tehlike haritasının değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Doğangün, yeni yönetmelikte zemin özelliklerinin ve geotekniğin ön plana çıktığını dile getirdi. Doğangün sunumunda, katılımcılara yönetmelikte dikkat edilecek noktaları ve değişiklikleri anlattı.

 

 


Okunma Sayısı: 72

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88