TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ İNŞAATLARDA İŞÇİ ÖLÜMLERİ KADER OLMAKTAN ÇIKARILMALIDIR! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

30 MAYIS 2020, CUMARTESİ   

33

İNŞAATLARDA İŞÇİ ÖLÜMLERİ KADER OLMAKTAN ÇIKARILMALIDIR!

    Yayına Giriş Tarihi: 29.11.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 29.11.2018 13:26:49  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 29.11.2018 13:10:55

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu`nun, Gebze`deki viyadük inşaatında yaşanan iş cinayetiyle ilgili açıklaması. 29.11.2018.

İNŞAATLARDA İŞÇİ ÖLÜMLERİ KADER OLMAKTAN ÇIKARILMALIDIR!

Kuzey Marmara Otoyolu`nun Kocaeli Gebze kesimindeki viyadük çalışmaları sırasında beton blokun düşmesi sonucu bir işçi yaralandı, enkaz altında kalan 3 işçi ise hayatını kaybetti. 30 metre yüksekliğindeki 7 no`lu viyadükte ayak başı montajı sırasında yaşanan olay, montajı yapılan parçanın dökülen betonun ağırlığını taşımaması nedeniyle gerçekleşti. Yaralanan ve hayatını kaybeden işçiler de bu blok üzerinde çalışanlardı.

Olayın hemen ardından Gebze 1. Sulh Ceza Hakimliği, "toplum sağlığının ve ahlakının zedelenmemesi, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi ve çalışmaların sekteye uğramaması için" olayla ilgili yayın yasağı getirdi. Böylece işçi sağlığı ve güvenliğini ihmal ederek işçilerin ölmesine neden olmanın değil, bu ölümlerin haberini yapmanın toplum sağlığı ve ahlakını zedelediğini öğrenmiş olduk.

Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa`da ilk, dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Ülkemizde en fazla iş cinayeti inşaat işkolunda yaşanıyor. Son beş yılda 10 binden fazla işçi cinayet kurbanıyken bunlardan 2300`ü inşaatlarda yaşamını yitirdi.

Kayıt dışı istihdam, denetimsizlik ve cezasızlık, işçi sağlığı ve iş güvenliğini hiçe sayan işyeri koşulları, işin hızlı bitirilmesi için uzun çalışma saatleri ve iş yükü, sendikasızlık ve örgütlenmenin önüne konulan büyük engeller; iş cinayetleri konusunda Türkiye`nin Avrupa`da ve dünyadaki üst sıralardan neden düşmediğini açıkça gösteriyor.

İnşaat sektöründe iş cinayetlerini durdurmak mümkündür. Odamızın büyük önem verdiği, çalıştaylar ve sempozyumlar düzenlediği, raporlar hazırladığı işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ciddi bir birikimimiz vardır. Yeter ki siyasetin özneleri, kamu kurumlarının idarecileri ve sektörün tüm bileşenleri bu cinayetleri fıtrat olarak görmesin, sorunu görmezden gelerek çözüm üretecek kararlar almaktan kaçınmasınlar.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, hayatını kaybeden işçilerimizin yakınlarına sabır, yaralanan işçimize acil şifalar diliyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 384

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88