NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ALBAYRAK: 30 YILDA İLMEK İLMEK ÖREREK BU NOKTAYA GELDİK ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 HAZİRAN 2019, PERŞEMBE   

40

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ALBAYRAK: 30 YILDA İLMEK İLMEK ÖREREK BU NOKTAYA GELDİK

    Yayına Giriş Tarihi: 15.12.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 15.12.2018 22:34:03  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.12.2018 22:31:59

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi üyeleri, Oda`nın ve Şube`nin kuruluşunu birlikte kutlandığı geleneksel dayanışma gecesinde bir araya geldi. İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, bu yıl çifte heyecan yaşadıklarını belirterek, `30 yılda ilmek ilmek örerek geldiğimiz noktada, ülkesine, şehrine, mesleğine ve meslektaşlarına yön veren güçlü bir şube olmamızın haklı gururunu yaşıyoruz` dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi üyeleri, Oda`nın ve Şube`nin kuruluşunu birlikte kutlandığı geleneksel dayanışma gecesinde bir araya geldi. İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, bu yıl çifte heyecan yaşadıklarını belirterek, "30 yılda ilmek ilmek örerek geldiğimiz noktada, ülkesine, şehrine, mesleğine ve meslektaşlarına yön veren güçlü bir şube olmamızın haklı gururunu yaşıyoruz" dedi.

Sheraton Otel`de düzenlenen geleneksel dayanışma gecesine, Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak, Büyükşehir Belediye Başkanı adına Turgay Yel, Yıldırım belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, DSİ 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk, Karayolları 14. Bölge Müdürü Turgay Çolak, Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün, Bursa Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsa Yüksel, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nazile Ural, akademik oda başkanları, İMO Bursa Şubesi`nin geçmiş dönem yönetim kurulu başkanları, yönetim kurulu üyeleri, inşaat mühendisleri ve diğer davetliler katıldı.

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak`ın Geleneksel Gece konuşma metni şöyle;

1954 yılında Başkentimiz Ankara`da kurulmuş olan İnşaat Mühendisleri Odamızın kuruluş yıldönümü münasebeti ile her yıl düzenlenen geleneksel dayanışma gecemize hepiniz hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve yönetim kurulum adına saygıyla selamlıyorum. Bu yıl İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi`nin kuruluşunun 30. yıl dönümünün heyecanını yaşıyoruz. 1988 yılında şube oluşunun üzerinden 30 uzun yıl geçmiş gitmiş. Çok önemli dostluklar, arkadaşlıklar ve yaşanmışlıkları geride bıraktığımız bu 30 yıl içerisinde birbirinden değerli yitirdiğimiz meslektaşlarımızı da huzurlarınızda rahmetle anıyorum. 30 yılda ilmek ilmek örerek geldiğimiz noktada, ülkesine, şehrine, mesleğine ve meslektaşlarına yön veren güçlü bir şube olmamızın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu bakımdan benimde içinde bulunma onuruna ulaştığım; Odamız yönetim kurullarında görev almış bütün şube başkanlarımıza, Şube yönetim kurulu üyelerimize, ihtiyaç duyduğumuz her anda yanımızda olan kamu kurumlarımızın saygıdeğer bürokratlarına, teknik desteklerini hiç esirgemeyen üniversitelerimizin saygıdeğer akademisyenlerine, doğruya doğru, yanlışa yanlış derken sesimizi duyuran basın mensuplarımıza ve elbette aidiyetlerini hiç unutmayıp maddi manevi desteklerini hiç esirgemeyen Bursa`da, Kütahya, Yalova, Bilecik illerimizde ve ilçelerimizde 4650 kişilik kocaman bir aile oluşturan bütün meslektaşlarıma, Şubemizde siz değerli meslektaşlarımıza destek olmak adına görev yapmış ve yapmakta olan şube çalışanlarımıza, sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bugün üzülerek görüyoruz ki; medeniyetler inşa eden mesleğimiz; Bir türlü günün şartlarına uygun revize edilemeyen meslek yasaları sebebiyle, 21. yüzyıl Türkiye`sine yakışan ve yasal düzenlemeleri yapılarak doğru bir platforma oturtulması gereken ama bir türlü oturtulamayan müteahhitlik uygulamalarıyla ve rant kaygısı ile yanlış politikalara kurban edilen bir meslek durumuna getirilmektedir. Hepimizin bildiği ve gördüğü gibi ne meslektaşlarımız hak ettikleri refah seviyesine ulaşabilmişlerdir; ne de hak ettikleri itibarı görememektedirler. Bu olumsuz ve karamsar tablonun üstesinden yalnız ve ancak birlik olursak, meslek etiğimizi koruyabilirsek, önce kendimiz mesleğimize saygı duyarsak ve en önemlisi; bugün dünyada sayısı yaklaşık on beş tane olan inşaat mühendisliği meslek örgütlerine karşılık ülkemizde bizi temsilen en güçlü iradeye sahip tek meslek örgütümüze sahip çıkarsak, hep birlikte omuz verebilirsek, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı yüceltip haklarımıza kavuşabiliriz.

Bursa Şube olarak geçtiğimiz 30 yılda; daha pek çok il ve ilçede deprem hesabı dahi yapılmıyorken; Bursa Şube olarak 1994 yıllarında bu hesabın yapılmasına ön ayak olduk. Daha hiçbir ilde doğru dürüst laboratuvar yokken 2002 yılına kadar kendi laboratuvarımızı kurarak bu konunun da öncülüğünü yaptık. Yapıların güvenliği açısından son derece önemli olan Zemin ve Temel Etüt raporları odamız öncülüğünde 1990`lı yıllardan itibaren hazırlanıyorken bu çalışmalar Ülkemizin gündemine ancak 2001 yılından sonra girebilmiştir. Uzun yıllar boyunca şubemizde proje denetimi yaparak bugün birçok ilimize oranla çok daha kaliteli projelerin üretilmesine ve uygulanmasına katkı koyduk. Kentsel dönüşümle ilgili daha ortada bir yasa yokken 2005`li yıllardan sonra Yıldırım, Nilüfer ve Mudanya belediyelerimizin önemli katkıları ile yapı stokunun envanter çalışmalarında bulunarak depreme karşı güvensiz olan yapılar konusunda halkımızın bilinçlenmesine olanak sağladık. Sadece meslek alanımızla sınırlı kalmayarak; birlikten kuvvet doğar anlayışımızla diğer meslek odalarımızla da yakın mesai içinde olarak şehrimizin gelişimine yön vermeye çalıştık. Bugün en çok geleceğimizin teminatı olan; üniversiteden mezun olup gelen genç meslektaşlarımıza adeta ikinci bir okul, ikinci bir yuva sıcaklığında; bireysel gelişimlerini ilerletmek için tecrübeli meslektaşlarımızın ve hocalarımızın kıymetli destekleri ve güçlü İMO hafızası ile tecrübelerimizi aktarmaya çalışıyoruz. Önce ülkesi ve milleti için faydalı birer birey; sonra inşaat mühendisi olunması gerekliliğini hiç bir zaman aklımızdan çıkarmadık ve çıkarmayacağız. Bu nedenle genç meslektaşlarımıza sadece mesleki yönden değil aynı zamanda insan olmanın gerekliliği ile sosyal çevre imkanı sunan etkinlikler ve geziler yapmaya gayret ediyoruz. Bütün bu anlattıklarım ışığında sizleri bir kez daha, bütün gayreti ile üyelerini mesleki anlamda geliştirmek ve mesleğimizi daha iyi şartlarda icra edebilmeniz için çaba sarf eden İnşaat Mühendisleri Odasına sahip çıkarak güçlü üye - güçlü oda hedefine katkı koymaya davet ediyorum. 

30. yılımız münasebeti ile yönetim kurulumuzun eliyle odamızdan siz sevgili meslektaşlarımıza ve kadim Şehrimiz Bursa`mıza 16. Dönem Yönetim Kurulu olarak bir hatıra bırakmak istedik. Bunu da bir fidan bir insan ilkesiyle yola çıkarak, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı ve yönetim kurulunun değerli katkıları ile her bir üyemiz adına bir fidan dikerek İMO Bursa Şubesi 30. yıl Hatıra Ormanı yaparak gerçekleştirmeyi düşündük. Son olarak bu güzel gecemizi organize ederken kıymetli desteklerini sunan sponsorlarımızdan; BTG İnşaat Beral Göral meslektaşıma, Yıldızlar İnşaata, Ve diğer bütün firmalarımıza, Davetimize icabet ederek bizleri onurlandırdığınız için siz saygıdeğer misafirlerimize ve her daim meslek ve kader birliğimiz olan siz değerli meslektaşlarımıza tekrar teşekkür ediyor, iyi bir gece olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.

Konuşmanın ardından meslekte 65, 60, 55, 50, 40 ve 25 yılını dolduran inşaat mühendislerine plaket ve belgelerinin verildiği dayanışma gecesi pasta kesimi ile devam etti.

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, geceye sponsor olan Yıldızlar Grup adına Ersin Topçu, BTG İnşaat adına ise Tuğba Göral`a plaketlerini takdim etti.

Gece, canlı müzik gösterisi ve hediye çekilişi ile son buldu.

 


Okunma Sayısı: 136

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88