NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ OHAL KHK’LERİYLE İHRAÇ EDİLEN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 AĞUSTOS 2019, CUMA   

49

OHAL KHK’LERİYLE İHRAÇ EDİLEN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 07.01.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 07.01.2019 11:30:58  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 07.01.2019 11:30:46

TMMOB`nin düzenlediği, Odamızın da yürütücüsü olduğu, Krize Karşı Emeğimize, Mesleğimize ve Haklarımıza Sahip Çıkıyoruz kampanyası kapsamında gerçekleştirilen çalıştayların üçüncüsü olan “OHAL KHK’leriyle İhraç Edilen Mühendis Mimar ve Şehir Plancılarının Sorunları Çalışayı` 5 Ocak 2019 tarihinde İMO Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

OHAL KHK`LERİYLE İHRAÇ EDİLEN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
TMMOB`nin düzenlediği, Odamızın da yürütücüsü olduğu, Krize Karşı Emeğimize, Mesleğimize ve Haklarımıza Sahip Çıkıyoruz kampanyası kapsamında gerçekleştirilen çalıştayların üçüncüsü olan "OHAL KHK`leriyle İhraç Edilen Mühendis Mimar ve Şehir Plancılarının Sorunları Çalışayı" 5 Ocak 2019 tarihinde İMO Kültür ve Kongre Merkezi`nde yapıldı.
 
Moderatörlüğünü Samsun 19 Mayıs Üniversitesi`nden ihraç edilen Melda Yaman`ın üstlendiği Çalıştaya, farklı illerde ihraç edilen TMMOB üyeleri katıldı.
 
Çalıştayın açılış konuşmasında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, ihraç edilen mühendis, mimar ve şehir plancılarının sorunlarına dikkat çekti ve TMMOB`nin OHAL ve KHK rejimine karşı verdiği mücadeleye ilişkin bilgiler paylaştı. OHAL ve KHK rejiminin hukuksuzluğunu vurgulayan Koramaz, Danıştay içtihadı birleştirme genel kurulunun 1989 tarihli kararının altını çizerek, OHAL ve KHK`larının geçerliliğinin OHAL dönemiyle sınırlı olması gerektiğini, haklarında mahkeme kararı olmayan ihraçların tüm haklarıyla birlikte mesleklerine iade edilmeleri gerektiğini söyledi.
 
Çalıştayın ilk oturumunda Barış için Akademisyenler imzacısı olduğu için Ankara Üniversitesi`nden ihraç edilen KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen sendikaların OHAL ve KHK`lere karşı mücadele sürecini aktardı. KESK ve bağlı sendikalarının bir yandan OHAL rejimine karşı mücadele ederken, diğer yandan da ihraç edilen 4500 KESK üyesiyle gerçekleştirilen dayanışma faaliyetlerini dile getirdi.
 
Çalıştayın ikinci oturumunda İstanbul Üniversitesi`nden ihraç edilen hukukçu akademisyen Cemil Ozansü OHAL ve KHK rejiminin hukuki statüsü hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ozansü, sunumunda ihraçların sadece işten atılmakla kalmadıklarını, yeni bir hukuki statüde yaşamaya mecbur bırakıldıklarının altını çizdi.
 
Çalıştayın üçüncü oturumunda kendisi de kamudan ihraç edilen HDP Kocaeli Milletvekili Faruk Gergerlioğlu ihraçların durumuna ilişkin TBMM`de yürütülen çalışmaları aktardı. Gergerlioğlu konuşmasında OHAL inceleme komisyonu ile yaptığı görüşmeleri ve sürecin antidemokratik işleyişini dile getirdi.
 
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da Meclis Komisyonu`nun çalışmalarına değinerek, "Sorunları çözmek için kuruldu ancak en büyük sorun şu anda komisyonun kendisi. Komisyon bir dosyaya ancak iki dakika ayırıyor, iki dakikada dosya sonuçlandırıyorlar ve büyük bir kısmı için de ret sonucu çıkıyor" dedi.
 
Çalıştayın son oturumunda ise forum yapıldı. Forum moderatörlüğünü yine KHK ile ihraç edilmiş Maden Mühendisi Erşat Akyazılı, yardımcılığını ise harita mühendisi Can Deniz Akdemir ve şehir plancısı Dilek Karabulut yaptı. Forumda, ihraç edilen TMMOB Üyesi mühendis, mimar ve şehir plancıları kendi deneyimlerini ve mücadele pratiklerini paylaştılar.
 
Çalıştaya; TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kaya, Genel Sekreter Yardımcıları Bahaettin Sarı, Halim Karan, Dilek Bekiroğlu, Ceylan Özkul ve meslektaşlarımız katıldı.


Okunma Sayısı: 267

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88