NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ MEHMET KARCI`YI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 AĞUSTOS 2019, CUMA   

49

MEHMET KARCI`YI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK

    Yayına Giriş Tarihi: 10.01.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 15.01.2019 16:48:38  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 15.01.2019 13:41:20

1994-2002 yılları arasında Şubemizin 34, 35, 36 ve 37. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Mehmet Karcı`yı 9 Ocak 2019 tarihinde Tepekule Kongre Merkezi`nde yaptığımız törenle uğurladık.

MEHMET KARCI`YI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK

1994-2002 yılları arasında Şubemizin 34, 35, 36 ve 37. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Mehmet Karcı`yı 9 Ocak 2019 tarihinde Tepekule Kongre Merkezi`nde yaptığımız törenle uğurladık.

Mehmet Karcı`nın ailesi, dostları ve meslektaşlarımızın katıldığı tören saygı duruşu ile başladı. Daha sonra Karcı`nın aile ve Şubemiz arşivinden derlenen fotoğraflarının yer aldığı bir slayt sunumu gerçekleştirildi.

Daha sonra Meslekte 40. Yılı için Odamıza göndermiş olduğu kendi yazdığı özgeçmişinin okunmasının ardından İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, İzmir Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyemiz Hüseyin Kuzu, Mehmet Karcı`nın kardeşi Hülya Karcı, 68 kuşağı dönem arkadaşları adına Alaattin Yüksel ve dönem arkadaşı İMO Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Zafer Alku birer konuşma yaptı.

Mehmet Karcı Tepekule`deki töreninden sonra Alsancak Hocazade Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Manisa Kula`da defnedildi.
 
İMO BAŞKANI CEMAL GÖKÇE`NİN TÖRENDE YAPTIĞI KONUŞMA:

Mehmet Karcı`nın sevgili dostları, sevgili meslektaşlarım, hep birlikte Mehmet Karcı`yı son yolculuğuna uğurlamak için buradayız. Üzüntümüz büyük!

Üstelik ölümün kutsandığı bugünkü dünyamız ve ülkemizde insanlar daha iyi yaşasınlar, daha özgür olsunlar diye hayatını ortaya koyan Mehmet Karcı`nın aramızdan ayrılması bizi çok daha fazla üzdü.

Hani demokratik ve mesleki haklarımız için mücadele ederken deriz ki, "sen de gel mücadelemize, haklarına sahip çık! Sen yoksan bir eksiğiz." Mehmet de bugünkü Türkiye`de demokratik ve mesleki haklar mücadelesinde bizi bir eksik bıraktı. Fakat inancım o dur ki bu eksiklik aramıza katılacak yeni arkadaşlarla daha da gürleşecek, daha da yükselecektedir.

Yazıp bıraktığı özgeçmişinde olduğu gibi öğrencilik yıllarından bugüne kadar içinde bulunduğu şartlar bizler gibi arkadaşları gibi Mehmet`e de, karamsarlığa ve yılgınlığa yer yok, çalışmaya ve mücadeleye devam, anlayışını yüklemiştir.

Daha iyi daha aydınlık bir Türkiye; daha demokratik, daha laik, daha mutlu bir Türkiye yaratılacaktır. Mutlaka ve mutlaka yaratılacaktır. Uzun yıllar İnşaat Mühendislerinin mesleklerini daha iyi yapmaları için, daha iyi koşullarda yaşamaları için vermiş olduğu mücadele de yarım kalmayacaktır. Aramıza yeni katılan meslektaşlarımızla birlikte bu mücadele daha da büyütülerek sürdürülecektir.

Mehmet Karcı`nın sevgili dostları, arkadaşları;

Geçmiş ile gelecek arasında sıkı bir bağ var. Bu bağları iyisiyle kötüsüyle taşıyanlar var. Özel yaşamlarından fedakarlık yaparak ortaya koydukları üretimlerinin üzerinde filizlenmiş olan varlıklarını bugüne kadar sürdürenler var.

Her meslek odası yöneticisinin mesleğimizle ilgili olarak bir çok hikayesi var. Mehmet Karcı da hikayesi çok olanlardan biridir. Bu hikayelerin merkezinde mesleğimize olan bağlılık var.

Ülkemizin ve mesleğimizin sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlarının çözümü için saf tutanlar var.

Bugün burada, geçmişimizi bugüne taşıyan bir meslektaşımız var. Mehmet Karcı var.

Her zaman söylediğim gibi her insan farklıdır, tektir. Ve her insanın farklı serüveni, farklı iç güdüleri var. Bize benzemeyen sayısız insanımızla, meslektaşımızla birlikte yaşıyoruz.

Doktorlar diyor ki hastalık yok, hasta var! Her hasta farklıdır.

Biz diyoruz ki yapılar yok, yapı var. Her yapı ayrı ayrı değerlendirilir. Toptancı bir anlayışımız yok.

Bu nedenle bir kez daha Karcı`nın bizi topladığı bu mekanda diyorum ki; insanı tanımak ve yorumlamak kolay bir iş değil. Ön yargısız ve alışkanlıkların dışında derinlikli ilişkilere, derinlikli bir ilgi ve sevgiye ihtiyaç var. Dayanışmaya ihtiyaç var.

Unutmayalım ki her yenilik eskinin içinde saklıdır.

Statik dersi bizim için önemlidir, fakat hayatın kendisi statik değildir. Bizler bu statik ve dinamik olaylarla birlikte yaşıyoruz.

Özellikle Meslek Odamızda elini taşın altına koyanlar bilirler ki, bilmeliler ki yapıların matematiğinin yanında hayatımızın da, insanlarımızın da bir matematiği var. Fakat kimimiz hayatı aritmetik olarak kavrarız, kimimiz de geometrik ve analitik olarak kavrarız.

Emeğin çok yüce bir değer olduğunu demokratik laik ve sosyal olmayan bir yaşamı sürdürmenin insana yakışmadığını bilirler.

Mehmet Karcı da 1 Mayıs, emeğin dayanışması ve bayramı gününde doğmuş. Doğduğu güne uygun bir yolu seçmiştir.

Doğanın ve emeğin sömürülmesine karşı saltanata karşı, örgütlü olmayı, dayanışma içinde olmayı savunmuştur.

Birlikte yöneticilik yaptık, ben İstanbul`da, Karcı İzmir`de. Toplantılarda bulunduk düşüncelerimizi paylaştık. Kimi zaman toplaştık, kimi zaman farklılaştık.

Fakat amaç birliğinden, daha iyi bir meslek odası, daha özgür ve demokratik bir Türkiye sevdasından vazgeçmedik, hep birlikte olduk.

İzmir Şubemiz seni unutmadı, emeğine ve mücadelene sahip çıktı. Bilimin bize öğrettiği bir şey bir kez daha tekrarlandı. Var olan bir şey kaybolmaz. Senin emeğinin ve mücadelenin kaybolmadığı gibi

Ailene, yakınlarına dost ve arkadaşlarına başsağlığı diliyorum.

İnşaat Mühendisleri Odası 46. Dönem Yönetim Kurulu adına, sevgiyle saygıyla anıyoruz.


Okunma Sayısı: 744

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88