TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ HUKUK VE DEMOKRASİ İKTİDAR SİYASETİNİN İKİ DUDAĞI ARASINA TESLİM EDİLMİŞTİR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

06 TEMMUZ 2020, PAZARTESİ   

37

HUKUK VE DEMOKRASİ İKTİDAR SİYASETİNİN İKİ DUDAĞI ARASINA TESLİM EDİLMİŞTİR

    Yayına Giriş Tarihi: 08.05.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 08.05.2019 10:41:52  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 08.05.2019 10:01:22

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe’nin YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesi kararıyla ilgili, 8 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama.

HUKUK VE DEMOKRASİ İKTİDAR SİYASETİNİN İKİ DUDAĞI ARASINA TESLİM EDİLMİŞTİR
 
Yüksek Seçim Kurulu 6 Mayıs 2019 tarihinde hukuka uygun olmayan bir şekilde 31 Mart`ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etti.

31 Mart Yerel Yönetim Seçimleri tüm devlet ve basın olanaklarının tek taraflı işlediği şartlarda yapıldı. Buna rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı el değiştirdi. Uzun bir süredir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı`nı elinde tutanlar kaybetmeyi bir türlü içlerine sindiremediler. Seçimi kazandıkları her dönem, sandığı ve sandıktan çıkanları demokrasinin bir gereği olarak kutsayanlar, bu sefer sandıktan çıkanlara karşı büyük bir mücadele başlattılar. Seçmen iradesini yok saydılar.

Ülkemiz oldukça zor koşullar yaşıyor. Ekonomik kriz oldukça fazla. İşsizlik oranı çığ gibi büyüyor. Yatırımlar durmuş, yeni yatırım yok. Döviz ve faiz oranları çok yüksek. Hukuk ve demokrasiye duyulan güven kaybolmuş. Yerli ve yabancı yatırımcıların yeni yatırım yapmaları olanaksız. Yargı ve yargıç bağımsızlığının kaybolduğu ülkelere kimse yatırım yapmaz.

YSK, 6 Mayıs 2019 Tarihinde almış olduğu bir kararla, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal ederek yeni bir güvensizliğin tohumlarını atmıştır.

Aynı sandık kurulu üyeleri ile yapılan, aynı zarfa konulan, aynı sandığa atılan İlçe Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği ve Muhtar seçimler geçerli sayılırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi iptal edilerek hukuk terminolojisine yeni bir madalya eklenmiştir.

YSK`nin yerelde kendi temsilcisi olan ilçe seçim kurullarının belirlediği sandık kurullarının yasal olmadığını söylemek, kamu vicdanını yaralamıştır. Oysa 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleri de aynı sistem ve aynı ölçüler içinde yapılmış ve geçerli olmuştur. Sahtekarlık varsa 24 Haziran seçimlerinde de sahtekarlık vardır.

31 Mart Seçimlerinde 3800 oyla seçimin kazanıldığı ilan edilmişken, "13-14 bin oyla seçim mi kazanılır" noktasına gelinmiştir. Anlaşılıyor ki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi hukuki bir karar değil, siyasi bir karardır. Ülkemizin yargı bağımsızlığını, ekonomik çöküntüsünü ve demokrasiye olan inancını daha da sarsmaya yol açan bir karardır.

Türkiye uzun bir süredir demokrasi ve hukukun evrensel ilkelerinden uzaklaşmıştır. Hukuk ve adalet, iktidar siyasetinin iki dudağı arasına teslim edilmiştir. YSK`ya "kendinizi aklayın" diye direktif verilmiştir.

Demokrasi ile hukukun açık olan evrensel ilkelerine müdahale etmek bir darbe girişimidir.

YSK`nın bu kararı kamu vicdanını büyük ölçüde yaralamış, ülkemizin dünyadaki itibarını daha da sarsmıştır.

Bilinmesini isteriz ki; insan haklarını, demokrasiyi, adaleti ve hukukun evrensel ilkelerini her zaman savunduğumuz gibi savunmaya devam edeceğiz.
 
CEMAL GÖKÇE
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı


Okunma Sayısı: 664

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88