TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ NEDENİYLE SAVAŞA DEĞİL BARIŞA ÇAĞRI YAPALIM... IRKÇILIĞA, MEZHEPÇİLİĞE VE HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞA KARŞI ÇIKALIM ... ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

02 HAZİRAN 2020, SALI   

16

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ NEDENİYLE SAVAŞA DEĞİL BARIŞA ÇAĞRI YAPALIM... IRKÇILIĞA, MEZHEPÇİLİĞE VE HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞA KARŞI ÇIKALIM ...

    Yayına Giriş Tarihi: 31.08.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 01.09.2019 10:46:15  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 01.09.2019 10:32:05

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe`nin 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yaptığı açıklama

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ NEDENİYLE SAVAŞA DEĞİL BARIŞA ÇAĞRI YAPALIM...

IRKÇILIĞA, MEZHEPÇİLİĞE VE HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞA KARŞI ÇIKALIM ...

1939 yılının 1 Eylül tarihinde Nazi Almanya`sı Polonya`yı işgal etti. Dünya, tarihinin en kanlı savaşını yaşadı. Milyonlarca insan yaşamını yitirdi, yaralandı, kentler yok edildi. Doğa tahrip oldu. Amerika, Japonya`nın iki kentine Atom Bombası atarak Hiroşima ve Nagazaki kentlerini yok etti.

İnsanlık insan olmasından utandı. Bu acıların bir daha yaşanmaması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1981 yılında toplanarak 1 Eylül tarihini  "Dünya Barış Günü" olarak ilan etti.

İnsanlığın bugüne kadar yaşamış olduğu tüm acı olaylar bizlere; Irk, dil, din ve kültür farkı gözetmeden demokrasi, özgürlük ve barış içinde bir arada yaşanabileceğini ortaya koyuyor. 

Yüreği emekten, barıştan, insan sevgisinden ve demokrasiden yana atan her insanın; ırkçılığa ve paranın ezen gücüne karşı seslerini yükselterek tek yürek gibi davranmaları kaçınılmaz oluyor.

Tüm dünyada ve dünyanın tüm ülkelerinde barış ve dostluk içinde birlikte yaşamak en temel insan hakkıdır. Bu nedenle dünyada var olan kaynakların doğru kullanılması, çocuklar, engelliler ve kadınlar başta olmak üzere geleceğimiz egemen ve geri bir kültürün insafına terk edilmemelidir.

Ülkeler, savaş ve silah için para harcamayı durdurup; eğitime, sağlığa, tarihi ve doğal varlıkların korunmasına yönelik para harcamalıdırlar. Bu nedenle egemenlerin halk üzerinde uyguladıkları baskı, şiddet ve teröre karşı durup, halkın adaletli, barışçı ve demokratik iradesine sahip çıkılmalıdır.

Bugün ülkemizde ve çevremizde yaşanan "savaş çığırtkanlığına" karşı bir arada yaşama hakkını her koşulda savunanlar, er veya geç barış içinde bir arada yaşamanın mümkün olduğunu inanmayanlara da gösterecekler.

Yeterki İnanalım ve bir arada durabilme koşullarını yaratma çabası içinde olalım...


Okunma Sayısı: 109

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88