TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULUNUN “AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI VE OTOMOBİLSİZ KENT GÜNܔ İLE İLGİLİ YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

02 HAZİRAN 2020, SALI   

26

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULUNUN “AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI VE OTOMOBİLSİZ KENT GÜNܔ İLE İLGİLİ YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 21.09.2019 09:00   Güncellenme Zamanı: 21.09.2019 08:55:15  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 20.09.2019 17:08:58

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun “Avrupa Hareketlilik Haftası Ve Otomobilsiz Kent Günü” İle İlgili Yaptığı Basın Açıklaması 21.09.2019

 

Dünyanın çeşitli kentlerinde her sene 16-22 Eylül tarihleri arasında "Hareketlilik Haftası" kutlanmaktadır. 22 Eylül tarihi ise "Otomobilsiz Kent Günü" olarak kutlanıyor. Avrupa ülkeleri, Hareketlilik Haftası boyunca milyonlarca kişinin katıldığı çeşitli etkinlikler yapıyor. Çeşitli adlar altında düzenlenen bu günler; toplu taşıma günü, bisiklet günü, yaşayan sokaklar/yeşil yollar günü, çevreye duyarlı ulaşım günü, çevre ve sağlık günü, eğlence/alışveriş günü ve otomobilsiz kent günü adı altında çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Bu etkinlikler bu yıl Avrupa`da 31 katılımcı  ülkeden  604 farklı şehirde, kutlanacak. Ülkemizde ise İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep ve Konya gibi şehirlerimizin katılacağı ve kutlayacağı 61 belediye var.

Bu sene ilk defa Avrupa ülkeleri 22 Eylülde tarihinde  "Otomobilsiz Kent Günü" ve "Açık Sokaklar Gününü" (Open Streets Day) birlikte kutlayacaklar. Otomobilsiz Kent Günü`nde sokakların motorlu araçlar olmadan nasıl kullanıldığının hatırlatılması yapılacak, toplu ulaşımın özendirilmesine çaba gösterilecek. Ayrıca yaya ulaşımı ve bisiklet kullanımı ile ilgilide çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda sokakların sahiplendirilmesi, hava ve ses kirliliğinin kontrol edilmesi  amaçlanıyor. Ayrıca  ses ve hava kirliliğinin sürekli olarak ölçülerek karşılaştırılması gibi  kazanımlarla birlikte yeni farkındalıkların yaratılması amaçlanıyor. Hareketlilik Haftası her yıl sürdürülebilir ve toplu hareketliliğin sağlanması ile ilgili belirli bir tema üzerinde odaklanmaktadır. 2019`un teması "Güvenli yürüyüş ve bisiklet sürme" olarak belirlenmiştir.

2017 yılı raporlarına göre Türkiye`de karbondioksit salımı son 12 yılda %133 artmıştır. Karbondioksit salımını artıran en büyük etken motorlu araçlardır. 1 litre benzin yakıldığında ortaya çıkan karbondioksit miktarı yaklaşık 2,3 kilogram. Bununla beraber otomobil bağımlılığının sonuçlarından biri olduğu hareketsizlik ve obezite hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Hareketsizlik insan kalbinin de en büyük düşmanıdır. Yine trafikte yaşanan stres, günümüz insanlarının artık neredeyse her gün, her yerde yaşadığı sıradan bir durum haline gelmiştir. Bisiklet kullanmak, spor yapmak ve bolca hareket etmek gibi etkinlikler insanı stresten koruyabilir, sağlıklı ve üst düzey bir yaşam alışkanlığı yaratabilir.

Yaşam kalitesi yüksek olan şehirlerin ortak özelliklerinden biri motorlu taşıtların rolünün giderek azaltılmasıdır. Şehir merkezlerinde yayalaştırma, ucuz, konforlu ve hızlı toplu taşıma alternatifleri  modern kentlerin olmazsa olmazlarıdır. Yine şehir merkezlerine otomobil ile girişi cazip hale getirilen, katlı otoparkların yapılması modern şehirlerde terkedilen bir uygulama haline gelmiştir. Daha fazla geç kalınmadan bu yönde çalışmalar yapılmalı ve insanlarımız arasında farkındalık yaratacak çeşitli etkinlikler düzenlenmelidir.

Tüm şehirlerimizin bu tür önemli etkinlik içinde yer almış olması ülkemizin kentleri bakımından büyük önem taşıyor. Yeşillikler arasında, raylı sistemlerle ilgili toplu taşıma sistemleri ile bisiklet ve yaya ulaşımının özendirilmesi ve kent yaşamına hakim olması istenmelidir.  

 

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI         
YÖNETİM KURULU

Okunma Sayısı: 74

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88