NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ VAN DEPREMİNİN 8. YILINDA GÜVENLİ YAPI ÜRETİMİNİN NERESİNDEYİZ? ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 ŞUBAT 2020, CUMARTESİ   

12

VAN DEPREMİNİN 8. YILINDA GÜVENLİ YAPI ÜRETİMİNİN NERESİNDEYİZ?

    Yayına Giriş Tarihi: 23.10.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 23.10.2019 15:30:31  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 23.10.2019 15:23:44

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, 2011 Van depreminin 8. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklama

 

VAN DEPREMİNİN 8. YILINDA GÜVENLİ YAPI ÜRETİMİNİN NERESİNDEYİZ?

23 Ekim 2011 yılında meydana gelen Van Depreminin 8. Yıldönümünü yaşıyoruz. 604 insanımızı toprağa gömdük, binlerce insanımız yaralandı, yapılar yıkıldı, çok sayıda yapı hasar gördü.

Doğa olaylarının veya insan kaynaklı teknolojik olayların afet olarak adlandırılabilmesi için ortaya çıkan sonuçların acı olması gerekir. 17 Ağustos 1999 Gölcük Merkezli Deprem, 2003 Yılı Bingöl Depremi ve 23 Ekim 2011 yılında yaşamış olduğumuz Van Depremi`nin afet olarak adlandırılmasının nedeni ortaya çıkan büyük ölçekli can ve mal kayıplarıdır.

Sorun sık karşılaşmış olduğumuz doğa olaylarından kaynaklanmıyor. Kaçak, mühendislik hizmeti görmeyen yapılardan ve sağlıksız kentleşmeden kaynaklanıyor. Dere yataklarının ve alüvyonlu toprakların imara açılması deprem gerçeğinin hiçbir şekilde dikkate alınmadığını göstermektedir. Ayrıca deprem bilincinin oluşturulması için toplumsal eğitimin ihmal edildiği de önemli bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

Ülkemizde 20 milyon mertebesinde olduğu bilinen yapı stokunun büyük oranda güçlendirilmesi, ekonomik olarak rasyonel olmayan veya başka nedenlere bağlı olan yapıların yenilenmesi gerekiyor. Ülkemiz depremlerin ortaya çıkarmış olduğu bedelleri bugüne kadar ağır bir şekilde ödemiştir. Bu bedellerin yenilenmemesi için halen bilime, bilgiye ve akla dayalı önlemlerin alınmadığını görerek yaşamak, can ve mal güvenliğini sağlamakla görevli olan meslek insanlarını fazlasıyla üzmekte ve kaygılandırmaktadır.

Planlama, imar ve arazi kullanımı ile ilgili verilen kararlar kentleşme bilimi ile örtüşmemektedir. İşin ticari ve rant boyutu bilim ve bilginin önünde gitmektedir.

Yapı denetimi konusunda var olan sorunlar devam ediyor. Mesleki yeterlilik ve etik bir anlayış yapı denetim süreci ile ilgili olarak henüz içselleştirilmemiştir. Mal sahibi adına denetim işini gerçekleştirenlerin, uzun süre kendisini denetleyenler tarafında belirlenmiş olması bu sistemin önemli bir sorunudur.

1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe konulan e dağıtımda, sağlıklı bir denetim yapılmasının çözümü değildir. Üstelik "imar barışı" adıyla çıkarılan tüm yapıların affedilmesi konusu bugüne kadar görülmeyen bir anlayış ortaya koymuştur. Tümüyle kaçak olan yapıların deprem güvenliğinin yapı sahibinin beyanına bırakılması kabul edilemez. Mühendislik ve teknik bilgileri yok saymak, yeni afetlere davetiye çıkarmaktır. "İmar Barışı" yasasını çıkaranlar, yaşanacak deprem afetinin ortağı olacaklardır.

Yapı üretim ve denetim sürecinin önemli unsurları olan meslek odalarının yetkileri giderek azaltılmaktadır. Oysa bu yetkilerin azaltılmasından daha çok yeni yetkilerin verilmesi yapı üretim ve denetim sürecinde, sağlıklı bir kentleşmenin ortaya çıkmasına önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Genel olarak mühendislik eğitiminde özel olarak inşaat mühendisliği eğitiminde ciddi sorunlar vardır. Bir müdür bir mühür anlayışıyla yeni inşaat mühendisliği bölüm ve programları açılmamalıdır.

İnşaat yapım ve ihale süreçlerinde yeterlilik ve şeffaflık bulunmamaktadır. Haksız rekabet koşulları ortadan kaldırılmalıdır. Herkesin müteahhitlik yapması değil bilime, bilgiye ve güvenirliğe dayalı bir sistem oluşturulmalıdır.

Kentsel dönüşüm konusu yık-yap anlayışından çıkarılmalıdır. Bu konunun çevresel, sosyal, ekonomik ve insani boyutu olan önemi unutulmamalıdır. Kentsel dönüşüm parçacı bir anlayışla değil, bütünlüklü kent planlarının bir parçası olarak ele alınmalıdır.

Sonuç olarak Van Depremi`nin 8. yıl dönümünde yaşamını kaybedenleri ve diğer depremlerde yaşamını kaybedenleri saygıyla anıyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu 

 


Okunma Sayısı: 98

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88