TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ İMO BAŞKANI CEMAL GÖKÇE`NİN ÜYE AİDATLARIYLA İLGİLİ OLARAK ÜYELERİMİZE GÖNDERDİĞİ MESAJ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

12 AĞUSTOS 2020, ÇARŞAMBA   

50

İMO BAŞKANI CEMAL GÖKÇE`NİN ÜYE AİDATLARIYLA İLGİLİ OLARAK ÜYELERİMİZE GÖNDERDİĞİ MESAJ

    Yayına Giriş Tarihi: 07.01.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 07.01.2020 10:55:47  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 07.01.2020 10:32:48

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe tarafından, üye aidatlarıyla ilgili olarak üyelerimize gönderdiği mesajı.

Sayın meslektaşımız,
Odamızın altmış beş yıllık bir birikimi var. Üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomik kriz karşısında ayakta kalmaya çalışan meslektaşlarımıza olabildiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Üyesi bulunduğumuz Dünya ve Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi`nin çalışmalarını ülkemize taşıyoruz. Zaman zaman yurt içinde ve yurt dışında bir araya gelerek bilgi paylaşımında bulunuyor, ortak etkinlikler yapıyoruz. Açıklıkla ifade etmek gerekir ki Odamız, Avrupa ve Dünya İnşaat Mühendisleri Konseyine üye olan ülkelerin Odalarından hiç de geride değildir.

Ne var ki, inşaat sektörüne yön verenlerle, imar hareketlerini programlayıp yürütenlerin öznelliklerini aşabilmek kolay olmuyor. Bu öznelliklerin aşılabileceği anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üniversiteler ve bakanlıklar başta olmak üzere kurumsal çerçevede işbirliği yapmaya çalışıyoruz.

Ülkemizde bilginin örgütsüz olması gibi bir sorun var. Bu sorun, meslek alanımızı da yakından ilgilendiriyor. Bilinmesini isteriz ki, oldukça yüksek bir birikime ve farkındalık bilincine sahibiz. Tek amacımız, meslektaşlarımıza ve ülkemize karşı olan sorumluluğumuzu en iyi şekilde yerine getirmektir.

Açıktır ki, iyi bir hizmet üretmenin birçok aracı vardır. Bu araçlardan birisi, belki de en önemlisi, ekonomik olarak güçlü olmaktan geçer. Bilindiği gibi Odamızın ayakta kalmasını ve daha iyi hizmet üretebilmesini sağlayan en temel konu, üyelerimizin her yıl ödemek zorunda olduğu aidatlardır. Bugüne kadar yasal bir zorunluluk olan aidatların toplanması konusunda üyelerimizin engin sağduyusuna ve duyarlılığına güvenilerek hareket edilmiştir.

Bilindiği üzere, Odamız 6235 sayılı TMMOB Kanununa göre kurulmuş kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Görev ve sorumlulukları yasa ile düzenlenmiştir. 6235 sayılı Kanununun 32. maddesinde üyelik aidatları Oda gelirlerinin başında sayılmıştır. Bu yasanın 30. maddesinde ise aidat ödemeyenler hakkında yasal takip yapılacağı belirtilmiştir. Ayrıca bu kanunun ilgili maddelerine göre Oda Yönetim Kurullarına, üye aidatlarını düzenli toplama görev ve sorumluluğu verilirken, üyeye de aidat ödeme yükümlülüğü getirilmiştir.

Söz konusu hükümler çerçevesinde üyelik aidatlarının düzenli olarak ödenmemesi, Oda Yönetim Kurulumuzu ve siz üyelerimizi yasal olarak sorumluluk altında bırakmaktadır. Açıkçası ilgili yasa, üye aidatlarını kamu alacağı kapsamında değerlendirmektedir. Bu nedenle, kısa bir süre içinde üyelik aidatını ödeyeceğinizi umuyoruz.

Sayın meslektaşımız,
Oda aidatlarınızı, web sitesi üzerinden ve internet aracılığıyla ödemenizi sağlayacak kolaylıklar getirilmiştir. Ayrıca, Odamız tarafından aidat borcu bulunmayan tüm üyelerimize "Elli bin TL" tutarında teminatla, bedelsiz "ferdi kaza sigortası" yapılmaktadır.
Sizlere daha iyi hizmet verebilmenin yolu bir yanıyla aidat borçlarınızı zamanında ödemekle mümkündür. Bu duyuru ve hatırlatmayı sorumluluğumuzun bir gereği olarak görüyoruz.

Bu nedenle duyarlı olacağınızı ve kısa zamanda biriken aidat yükümlülüğünüzü yerine getireceğinizi umuyoruz. Ayrıca, ödemelerinizde gerekli kolaylıkların sağlanabildiğini ve kredi kartlarınıza taksitlendirme işlemlerinin yapıldığını da bilmenizi istiyoruz. 

Mesleki dayanışmaya olan inancımızla 2020 yılınıın sağlıklı ve başarılı geçmesini diliyoruz.
Saygılarımızla,
   
Cemal GÖKÇE
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Başkanı

Banka Hesap Numaraları
1- TEB Kızılay Şubesi : TR 98 0003 2000 1380 0000 0168 67

2- T.İş Bankası Yenişehir Şubesi : TR 44 0006 4000 0014 2180 0069 46

3- Garanti Bankası Necatibey Şubesi : TR 22 0006 2000 1300 0006 2961 39 

Not: Borçlar Kanunu uyarınca, aidat borçlarında geriye yönelik olarak ‘cari yıl hariç` son 5 yılın aidatı tahakkuk ettirilmektedir. Borcunuzu www.imo.org.tr web adresimizden veya üyesi olduğunuz Şubenizden öğrenebilir ve ödeme yapabilirsiniz. Aidat borcunuz ödenmişse lütfen dikkate almayınız.


 

Dosyalar

(93 KB) (07.01.2020 10:33:13)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 1048

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88