İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

17 OCAK 2021, PAZAR   

34

İMO BURSA ŞUBESİ İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ KOMİSYONU, 1 MAYIS`TA İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KORONAVİRÜSÜN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 01.05.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 01.05.2020 12:26:17  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 01.05.2020 12:23:26

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ KOMİSYONUMUZUN, İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KORONAVİRÜSÜN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ DEĞERLENDİRİLMESİNİ AŞAĞIDA OKUYABİLİRSİNİZ;


Ülkemizde inşaat sektörü, ekonomiye ivme katan ve can suyu veren bir sektör olmakla birlikte çalışan istihdamı bakımından da önemli bir yere sahiptir. Ancak inşaat sektörünü iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelendiğimizde, ölümle sonuçlanan iş kazalarının en çok bu sektörde meydana geldiğini görmekteyiz. Bu nedenle, işçi sağlığı ve iş güvenliği anlamında inşaat sektörüne verilmesi gereken önem ve hassasiyetin çok daha fazla olması gerektiği tartışılmaz bir gerçektir. Bunun yanı sıra koronavirüs ile mücadele edilen bu günlerde inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği için alınan tedbirler, koronavirüs tedbirlerini de içerecek şekilde genişletilmelidir.

Koronavirüs nedeniyle devletimiz salgının yayılmasını azaltmak için bazı tedbirler almış ve birçok işyeri (örn; kuaför, düğün salonu, cafeler vb.) kapatılmıştır. Kapatılmayan işyerlerinin birçoğu da çalışmalarını azaltmış veya durdurmuştur. Bu durumdan inşaat sektörü de etkilenmiş ancak inşaatlarda yapılan birçok çalışma da hala devam etmektedir. Devam eden inşaat faaliyetlerinde ise Coronavirüs tedbirleri ile iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin entegrasyonu, çalışanların sağlığı ve güvenliği için önem arz etmektedir.  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu`nun 15. Maddesine göre; işverenlerin çalışanlarının sağlık gözetimini yapmak konusunda yükümlülükleri bulunmaktadır. Sağlık gözetiminin yapılması için işverenin OSGB`ler üzerinden İşyeri Hekimi ile anlaşması veya doğrudan İşyeri Hekimi istihdam etmesi gerekmektedir. İnşaat işleri genel itibariyle, İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği`ne göre Çok Tehlikeli sınıftadır ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu`nun 15. Maddesinde; "Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz." hükmü yer almaktadır. Bundan dolayı, İşyeri Hekimleri çalışanları sağlık açısından muayene ettikten sonra yapacakları işe uygun olup olmadıklarını belirtir sağlık raporu düzenlemek zorundadırlar. İşyeri Hekimi tarafından düzenlenen bu raporlar neticesinde, işveren sağlık açısından elverişsiz olan işçileri belirtilen işlerde çalıştırmamakla yükümlüdür.

İnşaat işyerlerinde yapılan sağlık gözetiminde (koronavirüs ile mücadelede de) şüphesiz en büyük görev işyeri hekimlerine düşmektedir. Yapılan sağlık kontrollerinin daha detaylı hale getirilmesi, koronavirüs belirtisi gösteren çalışanların belirlenmesi, bu çalışanların yapacakları işlerin ve diğer çalışanlarla olan temaslarının değerlendirilmesi, alınan koronavirüs önlemlerinin dokümantasyona (sağlık raporu, risk değerlendirmesi) yansıtılması gibi ek görevler işyeri hekimince yerine getirilmelidir. Bu süreçte işyeri hekimine her türlü destek ve imkan işverence sağlanmalıdır. Özellikle inşaat alanında barınma yerlerinde kalan çalışanların durumu, sosyal mesafenin korunması ile hijyen konularında detaylı olarak irdelenmeli, yapılan değerlendirmeler sonucunda şantiye alanı içinde kurallar koyulmalı ve işveren şirket yetkilileri tarafından koyulan kuralların denetlenmek suretiyle uygulanması sağlanmalıdır. Çalışanlara bu kurallar ile ilgili olarak işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından ilave iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmelidir. Ayrıca şantiye alanında çalışanlara kişisel koruyucu donanımlarına (baret, emniyet kemeri vb.) ek olarak, Koronavirüs ile mücadelede kullanılan maske ve eldiven gibi ekipmanlar temin edilmelidir.

Gerekli tedbirlerin alınması ve sosyal mesafenin sağlanması adına koyulacak kurallar elbette bazı işçilerin çalıştırılmamasına, çalışma saatlerinin azaltılmasına ve iş hızının düşmesine neden olacaktır. Bu durumdan dolayı oluşan, işveren firmaların ekonomik zararını en aza indirmek için Kısa Çalışma Ödeneği gibi devlet destekleri mevcuttur. Bu destekler sektörü bir nebze rahatlatmaktadır ancak; inşaat sektöründe işçisi, mühendisi, işvereni ile sektörün her kesiminin dayanışması ve fedakarlığı sonucunda çalışma hayatının normale dönmesi mümkün olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, hiçbir şey toplumun sağlığı ve güvenliğinden daha önemli değildir. 


İMO BURSA ŞUBESİ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ KOMİSYONU    


Okunma Sayısı: 17

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88