ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 KASIM 2020, PERŞEMBE   

30

İZMİR DEPREMİNE İLİŞKİN ÖN DEĞERLENDİRME

    Yayına Giriş Tarihi: 30.10.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.11.2020 12:37:33  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 30.10.2020 22:39:08

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu`nun İzmir`de meydana gelen deprem ile ilgili yaptığı ön değerlendirme (30 Ekim 2020)

İzmir depremine ilişkin ön değerlendirme

 

İzmir Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde yaşanan deprem sonucu hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı ve sabır, tüm İzmir ve çevre illerde depremi yaşayanlara geçmiş olsun dileklerimizi yeniden ifade ediyor ve ilk gözlemlerimizi kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Bugün yaşananlar ülkemizin depreme hazır olmadığını bir kez daha göstermiştir. Mevcut tablo imar politikalarının yanlışlığını ve yapıların mühendislik hizmetlerinden yararlanamadığını göstermektedir. Buna ilaveten afet yönetiminde kayda değer bir ilerleme yaşanmadığı da ne yazık ki ortaya çıkmıştır.

Şöyle ki;  

Uzman kişiler tarafından belirli bir sistem ve düzen içerisinde yapılması gereken kurtarma çalışmalarının politikacılar tarafından siyasi şova dönüştürülmesi son derece kaygı vericidir.

AFAD` a göre Toplanma Alanı; "Afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır." Oysaki bugün İzmir` de bulunan her boş alan insanların sığındıkları toplanma alanı haline dönüşmüştür. Bu durum toplanma alanlarına yönelik tespit ve organizasyonlardaki hazırlıksızlığı göstermektedir.

Ulaşımda yaşanan sorunlar, trafik akışının sağlanamaması, müdahale ve kurtarma çalışmalarını ciddi ölçüde aksatmıştır. Ulaşımın koordine edilememesi ve tahliye koridorlarının yaratılamaması tüm bir kentin kilitlenmesine sebebiyet vermiştir.

Risk taşıyor olması sebebiyle bazı hastaneler boşaltılmışken, cami, okul, spor salonu vb. binaların teknik incelemeye tabi tutulmaksızın barınma amaçlı kullanıma açılması anlaşılamamaktadır.

Televizyon kanallarında bazı yer bilimcilerin kendi uzmanlık alanları dışına çıkarak özellikle yapı ve yıkım nedenleri üzerine yorum yapmaları toplumun yanlış bilgilenmesine neden olmaktadır.

                                                                                                                     TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 3193

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88