NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 45. DÖNEM BİLİRKİŞİLİK KURULU ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

29 NİSAN 2017, CUMARTESİ   

12

45. DÖNEM BİLİRKİŞİLİK KURULU

Dönem seçiniz:

Kurul Hakkında

Bilirkişilik Kurulu; kamusal bir hizmet olan bilirkişilik hizmetinin niteliği, bilirkişilerin çalışma koşulları, bilirkişilik müessesesinin güvenirliği konusunda kamuoyundaki olumsuz algı vb sistem çarpıklıkların üzerine gidilmesi ve bilirkişilik alanlarının düzenlenmesi hususunda çalışmalar yapmak ve bu konuda raporlar hazırlayarak Oda Yönetim Kurulu`na öneride bulunmak üzere İMO 40. Dönem Yönetim Kurulu`nun 22.06.2006 tarih ve 211 No`lu kararıyla oluşturulmuştur.

Kurul, İMO Meslek İçi Eğitim Kurulu ile birlikte merkezi organizasyonla Ülke genelinde çok sayıda Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi ve Bilirkişi Yetki Belgesi Yenileme Kursları düzenlenmesine yönelik etkin çalışmalar yapmıştır. 2006-2016 yılları arasında 51 adet Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kursu düzenlenmiş, kursta başarılı olan 3838 üyemiz ilk kez 5 yıl geçerliliğe sahip Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi almıştır. Aynı dönemde, yetki belgesi geçerlilik süresi dolan üyelerimiz için 14 adet Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Yenileme Kursu düzenlenmiş, kursta başarılı olan 709 üyemizin Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi yenilenmiştir.

Bilirkişilik sisteminde yaşanan birçok olumsuzlukların meslek odalarının görüşleri doğrultusunda giderilmesi beklenirken, TMMOB ve Odamızın görüş ve önerilerinin hiç dikkate alınmadığı yeni bir Bilirkişilik Kanun Tasarısı hazırlanmış ve TBMM`ye sunulmuştur.  Tasarının bu haliyle yasalaşması halinde TMMOB ve Odalarımızın kamulaştırma bilirkişilik yetkileri ortadan kaldırılacak, ticari şirketlere bilirkişilik yapma yolu açılacaktır.

Gerek 8 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren Bölge Adliye Mahkemesi Adli Yargı Adalet Komisyonları Tarafından Bilirkişi Listelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik ile bilirkişilik hizmeti verecek olanlara, "ilgili meslek odasına kaydolma ve kayıtlı olunan meslek kuruluşunun mevzuatına göre bilirkişilik yapabilmek için uzmanlık alanını gösteren sertifika, uzmanlık belgesi, yetki belgesi ve benzerlerinin alınması" zorunluluğu getirilmiş olması, gerekse Oda ve Şubelerimizde yürütülmekte olan teknik bilirkişilik yapılanması göz önüne alınarak bu dönemde teknik bilirkişilik eğitimleri ve belgelendirilmesiyle ilgili çalışmalara öncelik verilecektir. 31.08.2016

 

Dosyalar

 

Kurul Üyeleri

MUSTAFA SÖZER
BAŞKAN
e-Posta:

Rize, Çayeli` nde doğdu. Orta ve lise eğitimini İstanbul`da tamamladı. Üniversite eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü`nde aldı. İşletme Yönetimi dalında yüksek lisans yaptı. İstanbul Üniversitesi`nde İnşaat Projelerinde Hedef Maliyetleme`nin Uygulanabilirliği konusunda doktora çalışması yapmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı firmalarında proje mühendisi, planlama ve lojistik müdürlüğü, proje koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 2000 yılı sonrası Bayındırlık Bakanlığı`nın Proje Müşaviri olarak bina güçlendirme proje ve uygulama konumlarında projeci ve uygulamacı olarak çalıştı. 2001-2008 yıllarında özel bir Yapı Denetim Şirketi`nin kurucusu ve yöneticisi oldu. 2007 yılından itibaren Kamulaştırma Bilirkişisi olarak İstanbul Adliyelerinde görev yapmakta olup, inşaat mühendisliği konularında adli bilirkişilik yapmaktadır. 2007-2011 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanlığı, Amerikan İnşaat Mühendisleri ASCE üyeliği ve 3 dönem İstanbul Şubesi İnşaat Mühendisleri Çalışan Mühendisler Kurulu Komisyon Üyeliği yapmıştır.

ERDOĞAN BALCIOĞLU
RAPORTÖR
e-Posta:

1949 yılında Bitlis` te doğdu.1976 yılında ADMMA İnşaat Bölümünden mezun olmuştur. 1978-1992 yılları arasında Ankara Belediyesinde Yapı Kontrol Müdürlüğü,Yapı şube Müdürlüğü ,Başkanlık danışmanlığı,Çankaya Belediyesinde Fen işleri müdür yardımcılığı, 1992-2000 yılları arasında 2 dönem Yenimahalle Belediyesi TEKNİK BAŞKAN Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, birçok yatırımda imzası bulunmaktadır. TMMOB denetim kurulu üyeliği, İMO Ankara şb.3.dönem yönetim kurulu Başkanlığı,TMMOB Afet Riskli alanlar kom.bşk.,İMO kent yapısal sorunları kom.,İMO Afet riskli alanlar kom, yapı denetim kom.üyeliği,halen İMO soruşturmacısı olarak hizmet yapmakta olup; birçok panel,sempozyumlarda tebliğ sunmuştur. Halen BALCIOĞLU Planlama Bilirkişilik eksperlik ve Mühendislik ltd.şirketi sahibi olarak kentleşme, planlama, değerleme ve kentsel dönüşüm projeleri konusunda çalışmalar yapmaktadır.

MACİT ÖNCEL
ÜYE
e-Posta:

1952 yılında Kütahya`da doğdu. Ankara Fen Lisesi`nden sonra, 1976 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1978 de yüksek lisansını İşletme Yönetimi Enstitüsünde tamamladı. 1975-1978 arası Ankara`da proje ve danışmanlık şirketlerinde çalıştı. 1978-1980 arası Kara Kuvvetleri Komutanlığı İnşaat Emlak Dairesinde askerlik hizmeti tamamladıktan sonra, 1980 yılında proje ve danışmanlık ofisini açtı. 1983-1991 arasında yurt dışında inşaat, proje ve uygulama müşavirliği, kontrollük işleri yaptı. 1992-1999 yılları arasında kurucu ortağı olduğu firmasıyla konut ve ticari bina yapım işleriyle mesleğine devam etti. 1999-2015 arasında ortağı olduğu firmaların sorumlu değerleme uzmanı olarak taşınmaz değerleme, gayrimenkul danışmanlığı, bilirkişilik ve danışmanlık yaptı. Nisan 2005 tarihinden beri Sermaye Piyasası Kurulunun  "Sorumlu Değerleme Uzmanlığı" lisanslama sahiptir. 2015`ten itibaren Ankara merkezli olarak değerleme, gayrimenkul danışmanlığı, bilirkişilik ve danışmanlık yapmaktadır. 2012-2016 arasında İMO Bilirkişilik Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2014-2016 arasında TMMOB Bilirkişilik Çalışma Grubunda İnşaat Mühendisleri Odası`nın temsilcisi olarak görev yapmış olup 2016-2018 yılları arasında da yapmaya devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilen ÖNCEL; emlak ve inşaat konularında şirket içi seminer ve sunumlar yapmış, ayrıca "Gayrimenkul Değerleme Teknikleri ve Gayrimenkul Mevzuatı" konusunda İMO`da seminer vermiştir. TDUB, ODTÜ Mezunları Derneği, AFL Mezunları Derneği ve İnşaat Mühendisleri Odası üyesidir.

ALİ MERTLER
ÜYE
e-Posta:

1979`da Eskişehir`de doğdu. Eskişehir Cumhuriyet Lisesinden mezun olduktan sonra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsünde, Yüksek Lisansı Tez aşamasında devam etmektedir. 2004 yılında Vancouver Kanada`ya İngilizce dil eğitimi almaya gitti. 2004 ve 2005 yıllarında Eskişehir ve Kıbrıs`ta  özel firmalara ait konut ve villa yapım işi projelerinde çalıştı. 2007 yılında kurduğu firmasıyla Eskişehir`de statik proje, ihale işleri ve müteahhitlik, 2011 yılında Türkmenistan`da altyapı taşeronluğu yaptı. 2012 yılından itibaren Kamulaştırma Bilirkişisi ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Eski profesyonel basketbolcu ve bu dönem Eskişehir İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesidir.Evli ve 1 çocuk babasıdır.

ERAY DAĞ
ÜYE
e-Posta:

1963`te Diktepeler doğmuş olup, ilk ve orta öğretimini İzmir`in Çiğli ilçesinde, liseyi İzmir Çınarlı Teknik Lisesi İnşaat bölümünde tamamladıktan sonra ODTÜ İnşaat Mühendisliğinden mezun oldu. 1988 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında, özel sektörde, baraj, liman, enerji hatları (doğal boru hatları, elektrik iletim hatları), yol (karayolu, köy yolu), su isale hatları (içme ve sulama kanalları), iş merkezleri, sanayi siteleri, alış veriş merkezleri,  konut, villa ve ileri teknoloji gerektiren projelerde projeci ve uygulamacı, saha mühendisi, şantiye şefi, kontrol mühendisi,  danışman, teknik uygulama sorumlusu, proje müdürü, genel koordinatör olarak görev aldı. 2006 yılında kurduğu firmasınyla yurt içi ve yurt dışında, birçok özel sektör ve devlet kurum ve kuruluşu projelerine proje, danışmanlık, hakemlik alanlarında mühendislik hizmeti vermektedir. 1993 yılından bu yana İzmir`de kamulaştırma ve diğer konularında bilirkişi olarak görev yapmaktadır. İMO İzmir Şubesindeki birçok komisyonda belirli zaman ve dönemlerde görev aldı. Birçok panel ve sempozyumlarda tebliğ sundu. Evli ve bir erkek çocuk babasıdır. 

SİNAN TARI
ÜYE
e-Posta:

1985 yılında Diyarbakır`da doğdu. Orta ve lise eğitimini Diyarbakır Anadolu Lisesi`nde tamamlayarak 2003 yılında mezun oldu.2008 yılında Dicle Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesinden mezun olup meslek hayatına başladı.2010 yılının sonuna kadar çeşitli altyapı ve üstyapı işlerinde saha mühendisi ve şantiye şefi olarak çalıştı.2010 yılı sonu itibariyle Kayapınar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünü vekaleten yürüttü. Halen aynı kurumda Yapı Kontrol Müdürü olarak görev yapmaktadır.19.dönem yedek olarak 20 ve 21. Dönem ise asil yönetim kurullarında görev almış olup evli ve 1 çocuk babasıdır.

BAHAETTİN SARI
SORUMLU GENEL SEKRETER YARDIMCISI
e-Posta:

1954 yılında Kozan`da doğdu. 1977 yılında AİTİA Mühendislik Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1977-1983 yılları arasında yurt içi ve dışında kamu ve özel yapım işlerinde şantiye şefi, kontrol mühendisi, inşaat grup amiri olarak çalıştı. 1983-2003 yılları arasında kendi kurduğu firmasıyla birçok kamu ve özel sektör projesinin yapımını gerçekleştirdi. 1982-1984 İMO Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi, 1984-1986 İMO Adana Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyesi, 2008-2010 İMO Antalya Şube Yönetim Kurulu Üyesi, 2008-2010 İMO Yasa ve Yönetmelikler Komisyonu üyesi, 2008-2012 iki dönem İMO Yapı Denetim Komisyonu Başkanı,  2010-2012 TMMOB Yapı Denetim Çalışma Grubu Başkanı olarak görev yaptı. Halen İMO Genel Sekreter Yardımcısı olarak çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

DEMET ÖZGÜR
PROJE SORUMLUSU
e-Posta:
Telefon: 312 2943033

Sayfayı Yazdır

   

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88