ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

01 MART 2021, PAZARTESİ   

 

3. genç-İMO YAZ EĞİTİM KAMPINI GERÇEKLEŞTİRDİK

    Yayına Giriş Tarihi: 06.03.2012  Güncellenme Zamanı: 09.07.2013 10:54:55  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 09.07.2013 10:48:36

3. genç-İMO Yaz Eğitim Kampını 5-13 Eylül Tarihleri Arasında Manavgatta Gerçekleştirdik!

Genç-İMO 3. YAZ EĞİTİM KAMPIMIZDA EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER

 

Geleceğin Mühendisleri İnşaat Mühendisi bölümü öğrencilerinin, bilimsel ve mesleki açıdan niteliklerini yükseltmek, mesleki hak ve sorumlulukları konusunda bilinçli bireyler olarak yetişmelerine katkı sunmak, meslek örgütümüzün ilkeleri konusunda bilgi kazanmalarını sağlayarak örgütlülüğümüzü güçlendirmek için düzenlediğimiz genç-İMO Yaz eğitim kampımızın 3.`sünü bu yıl Manavgat`ta 5-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirdik.

Yerel ve ulusal basının yakın ilgisiyle karşılanan yaz eğitim kampımız ülkenin dört bir yanındaki üniversitelerden gelen 140 genç-İMO üyesine ev sahipliği yaptı. "Onarım Güçlendirme", "Su Politikaları ve HES`ler" "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği""Ulaşım Politikaları" "Kentsel Dönüşüm" "TMMOB ve Oda Politikaları" seminerlerinin yanı sıra "Halk Oyunları", "Eşli Danslar", "Yaratıcılık ve Beden Dili","Felsefe", "Heykel", "Sinema", "Fotoğraf", "Tiyatro" atölyeleri genç mühendis adaylarının bedensel ve zihinsel yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulundu. Dalış atölyesi bünyesinde ilgilenenlerin su altı dalışı gerçekleştirdiği kampta, kamp haberlerinin yer aldığı ve öğrencilerin kendilerini ifade ettikleri bir diğer araç olan Kamp Gazetesi "BET10" da 2 günde bir okuyucularıyla buluştu.

Genç-İMO üyeleri; tekne turu ve Side gezisi ile Manavgat ve çevresini tanıma fırsatı bulurken teknik gezi kapsamında Keban ve Altıntaş Barajlarından sonra Türkiye`nin en yüksek üçüncü barajı olan Oymapınar Barajını ziyaret ederek baraja ilişkin bilgi aldılar. Yine teknik gezi bünyesinde depolamasız HES kurulması planlanan Gençler Köyü ziyaret edildi. İMO yönetimi ve genç-İMO konsey üyeleri, çevresel ve sosyolojik sonuçları hesaba katılmaksızın kurulmak istenen depolamasız HES`lere karşı mücadele yürüten köylüleri desteklediğini belirtirken, bu anlamda gerek Gençler köyü, gerekse Türkiye`deki diğer köyler ile dayanışma içerisinde olunduğunu kaydetti.

Kamp boyunca çalışma yürüten atölyelerin gösterilerine yer verilen 3. genç-İMO yaz eğitim kampı kapanış gecesinde, tiyatro atölyesi bir oyun sergiledi. Halk dansları ve eşli danslar atölyelerinin dans gösterilerinin ardından, fotoğraf atölyesinin kamp boyunca çektiği kareler ve felsefe atölyesinin hazırladığı video da izleyicilerle buluştu. Aynı zamanda 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü olan kapanış gecesinde öğrencilerin kendilerinin çektiği 12 Eylül konulu film gösterimi gerçekleştirilirken, kamp gazetesi BET10`un 12 Eylül manşetli son sayısı da katılımcılara dağıtıldı.İMO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp`in tüm emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasının ardından kapanış gecesi sona erdi.

13 Eylül günü sonlandırdığımız 3. Yaz Eğitim Kampında bizlerden desteğini esirgemeyen seminer ve söyleşi konuşmacılarına, tüm atölye hocalarımıza, bizleri ağırlayan Antalya Şube Yöneticileri ve Manavgat temsilciliğimize, destek ve ilgilerinden ötürü Manavgat Belediye Başkanlığı ve çalışanlarına kamp boyunca bizleri yalnız bırakmayan diğer Şube Yöneticilerimize, kampın tüm sorumluluğunu fedakârlıkla üstlenen genç-İMO Öğrenci Konseyine, emeklerinden ötürü İMO personeline ve tabii ki genç-İMO kampına katkı sunan tüm genç-İMO üyelerine teşekkürü bir borç biliriz.

 

 

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU

 

3. genç-İMO YAZ EĞİTİM KAMPI BU YIL MANAVGAT`TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ!!

İnşaat Mühendisleri Odamız kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olarak emekten yana politikaları savunmaktadır. Meslek örgütümüz mesleki çıkarların halkın çıkarları ile kesiştiği bilinciyle örgütlülüğünü güçlendirmektedir. Kendi tabanını da aynı anlayışla oluşturmaya gayret eden örgütümüz 2007 yılı itibariyle Öğrenci Üye Yönetmeliği ışığında İnşaat Mühendisliği öğrencilerinin örgütlenmesine hız vermiştir.

Mesleki eğitimin niteliği, artan üniversite sayısı, kadro eksikliği ve laboratuar yetersizliği gibi nedenler yüzünden her geçen gün biraz daha gerilemektedir. İnşaat mühendisleri ucuz iş gücü olarak görülmekte, mühendislik hizmeti almayan binalar, kaçak yapılaşma, denetim yasasının uygulanması sırasında yaşanan eksiklikler, halkımızın güvenli ve sağlıklı binalarda yaşama hakkının gasp edilmesi anlamına gelmektedir. Kentlerimiz, "Kentsel Dönüşüm" adı altında, TOKİ gibi yapı denetim mekanizmasının dışında tutulan kurumlar aracılığıyla, rant alanlarına dönüştürülmektedir.

Meslek Odamız ve örgütlülüğümüz mesleğimizi ilgilendiren her konuda bilimden yana ve kamu yararı ilkesine uygun bir tavır geliştirmeyi ilke edinmiştir. Geçmişten bugüne bu ilkelerle hareket eden kurumumuz, geleceğe de genç inşaat mühendislerinin gözlerindeki ışıkla bakmak istemektedir. Geleceğin inşaat mühendislerinin nitelikli ve duyarlı bireyler olarak meslek hayatlarını sürdürmesi sadece Odamız için değil tüm toplumumuz için faydalı olacaktır. Bu anlamda sürdürdüğümüz çalışmalardan biri de 2009 ve 2010 yıllarında Foça`da ve bu yıl da Manavgat`ta gerçekleştirdiğimiz Yaz Eğitim Kamplarımızdır.

Geleceğin Mühendisleri olan İnşaat Mühendisi bölümü öğrencilerinin, bilimsel ve mesleki açıdan niteliklerini yükseltmek, mesleki hak ve sorumlulukları konusunda bilinçli bireyler olarak yetişmelerine katkı sunmak, meslek örgütümüzün ilkeleri konusunda bilgi kazanmalarını sağlayarak örgütlülüğümüzü güçlendirmek  için düzenlediğimiz genç-İMO Yaz eğitim kampımızın 3.`sünü bu yıl 5-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirdik.

Yerel ve ulusal basının yakın ilgisiyle karşılanan yaz eğitim kampımız ülkenin dört bir yanındaki üniversitelerden gelen 140 genç-İMO üyesine ev sahipliği yaptı. "Onarım Güçlendirme", "Su Politikaları ve HES`ler" "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği" "Ulaşım Politikaları" "Kentsel Dönüşüm" "TMMOB ve Oda Politikaları" seminerlerinin yanı sıra  "Halk Oyunları", "Eşli Danslar", "Yaratıcılık ve Beden Dili","Felsefe", "Heykel", "Sinema", "Fotoğraf", "Tiyatro" atölyeleri genç mühendis adaylarının bedensel ve zihinsel yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulundu. Dalış atölyesi bünyesinde ilgilenenlerin su altı dalışı gerçekleştirdiği kampta, kamp haberlerinin yer aldığı ve öğrencilerin kendilerini ifade ettikleri bir diğer araç olan Kamp Gazetesi "BET10" da 2 günde bir okuyucularıyla buluştu.

Genç-İMO üyeleri; tekne turu ve Side gezisi ile Manavgat ve çevresini tanıma fırsatı bulurken teknik gezi kapsamında Keban ve Altıntaş Barajlarından sonra  Türkiye`nin en yüksek üçüncü barajı olan Oymapınar Barajını ziyaret ederek baraja ilişkin bilgi aldılar. Yine teknik gezi  bünyesinde depolamasız HES kurulması planlanan Gençler Köyü ziyaret edildi. İMO yönetimi ve genç-İMO konsey üyeleri, çevresel ve sosyolojik sonuçları hesaba katılmaksızın kurulmak istenen depolamasız HES`lere karşı mücadele yürüten köylüleri desteklediğini belirtirken, bu anlamda gerek Gençler köyü, gerekse Türkiye`deki diğer köyler ile dayanışma içerisinde olunduğunu kaydetti.

Kamp boyunca çalışma yürüten atölyelerin gösterilerine yer verilen 3. genç-İMO yaz eğitim kampı kapanış gecesinde, tiyatro atölyesinin çıkardığı tiyatro oyunu sergilendi. Halk dansları ve eşli danslar atölyelerinin dans gösterilerinin ardından, fotoğraf atölyesinin kamp boyunca çektiği kareler ve felsefe atölyesinin hazırladığı video da izleyicilerle buluştu. Aynı zamanda 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü olan kapanış gecesinde öğrencilerin kendilerinin çektiği 12 Eylül konulu film gösterimi gerçekleştirilirken, kamp gazetesi BET10`un 12 Eylül manşetli son sayısı da katılımcılara dağıtıldı. İMO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp`in tüm emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasının ardından kapanış gecesi sona erdi.

13 Eylül günü sona eren 3. genç-İMO Yaz Eğitim Kampı, inşaat mühendisi adaylarının meslek örgütümüz ile kurduğu aidiyet duygusunun pekiştiği, örgüt içi dayanışma ruhuna güç katan bir çalışma olarak hedeflerine ulaştı.

 

 

 

 

 

 


Güncellenme Zamanı: 09.07.2013 10:51:12
Güncellenme Zamanı: 09.07.2013 10:54:27

Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 06.03.2012 gününden itibaren 5232 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88