İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

29 OCAK 2022, CUMARTESİ   

25

17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ YIL DÖNÜMÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 20.08.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 20.08.2019 12:21:21  Yayınlayan Birim: BALIKESİR ŞUBE  
 

BEKLENEN DEPREME HAZIR MIYIZ?

" BEKLENEN DEPREM BİR GÜN MUTLAKA KAPIMIZI ÇALACAK……. HAZIRMIYIZ ? "

Unutulmaması açısından tekrarlıyoruz, 17 Ağustos 1999 Depreminde, 20.000 ‘e yakın vatandaşımız can verdi.24.000 civarında vatandaşımız yaralandı.Yapı stoğumuzun %25`i kullanılmaz hale geldi.Olası İstanbul depreminde ise AFAD tarafından ön görülen ; 30.000 can kaybı, 50.000 yaralı ve 2.600.000 kişinin evsiz kalması. 
Topraklarımızın üçte ikisi 1 ve 2. Derece deprem bölgesinde ve ne yazık ki yapı stoğumuzun üçte ikisi kaçak. Kaçak yapılaşmanın olağan bir durum gibi kabullenilmesi yetmezmiş gibi, bir de üstüne İmar Afları çıkarılarak bu yapıların yasallaştırılması cabası.
Peki, deprem gerçeklerinin önemini hatırlatmak için 20 yıl geriye dönmeye gerek var mı …. Hayır…. İşte ,geçtiğimiz günlerde Denizli de yaşanan depremler…. 100 den fazla hasarlı bina…. Ya da bu yıl içerisinde yaşadığımız istinat duvarı yıkılmaları, deprem etkisi olmadan binaların durduk yerde göçmeleri, İstanbul Kartal da çöken bina enkazının 4 günde zor kaldırılması.
Hafif hasarlarla atlatılması gereken depremlerde dahi yapılarımızın kullanılmaz hale gelmesi, can kayıplarının yaşanması, mevcut yapılardaki tehlikenin boyutunu en göz alıcı çıplaklığı ile ortaya koymaktadır.
Deprem bir doğa olayıdır ve bunun afete dönüşmemesi için gerekli tedbirler mutlak surette alınmalıdır.
Bu tedbirlerden ilki, İmar Barışı kapsamında Balıkesir de Yapı Kayıt Belgesi için başvuran 120.000 civarında ki yapının bugünkü deprem yönetmeliğine uygunluğunun kontrol edilmesi ve mevcut yapı stoğumuzun gözden geçirilerek gerekli durumlarda güçlendirilmesi, 
İkincisi ise yapı ruhsatı almak için müracaat eden vatandaşların işlemlerinin, Mühendislik Bilimi çerçevesi içerisinde, liyakatlı personeller tarafından en kısa sürede sonuçlandırılmasıdır.
Ruhsat makamlarında, aylarca süren ruhsat işlemleri vatandaşları bezdirip kaçak yapılaşmaya yöneltirken, yatay yapılaşmadan bahsedip, oy ve rant uğruna TOKİ eliyle olmadık yerlere, fay hatlarının dibine inşa edilen yüksek katlı yapılar, deprem bilincimizin ne seviyede olduğunun açık göstergesidir. 
20 yıl sonra geldiğimiz noktada tekrar hatırlatmak istiyoruz ki ;

• Deprem Yönetmeliklerinin hiçe sayılmasını kabul edemiyoruz
•Her yıl çok sayıda mühendislik diploması verilmesine rağmen kaliteli bir mühendislik öğrenimi verilmemesini kabul edemiyoruz. 
•Her afetten sonra sık sık yapılan "yara sarma" anlayışından kurtulup; bilimin, tekniğin ve aklın gerektirdiği işlerin yapılmamasını kabul edemiyoruz.
•Ruhsatlardan mühendis ve mimarların imzasının kaldırılması mesleğimizin gelişimini engellenmesini, sahteciliğin önünün açılmasını kabul edemiyoruz.
•Oda ile meslek insanı arasına örülmeye çalışılan duvarları kabul edemiyoruz. 
•Fiziksel, sosyal ve ekonomik yönden çöküntü ve bozulma sürecine girmiş kentsel alanları, içinde yaşayanlar için yaşam kalitesi daha yüksek olacak şekilde kente kazandırlmasını hedefleyen bütünlüklü kentsel Dönüşüm yerine İmar Aflarının getirilmesini kabul edemiyoruz.
•Var olan yapı stokumuzun; deprem başta olmak üzere diğer doğal olaylara karşı hazırlıklı ve güvenli olmamasını kabul edemiyoruz.
•1938 yılından kalma Mühendislik Yasasının 
geliştirilip , güncellenmemesini kabul edemiyoruz.

"20 yıl sonra gelmiş olduğumuz noktada
bir arpa boyu yol kat etmiş olmamızı kabul edemiyoruz."

Saygılarımızla..

İnşaat Mühendisleri Odası
Balıkesir Şubesi 
Yönetim Kurulu adına
Gürkan Özcan
Başkan


Okunma Sayısı: 39

Balıkesir Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr