İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

18 EYLÜL 2021, CUMARTESİ   

31

İMO BURSA ŞUBESİ, “SUR İÇİ” BÖLGESİ RESTORASYON ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 26.05.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 26.05.2021 14:42:58  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 26.05.2021 14:28:40

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve Tarihi Eserleri Araştırma ve Koruma Komisyonu üyeleri ‘Tarihi Eserlerin Güçlendirilmesi ve Geleceğe Güvenle Devredilmesi Çalıştayı` öncesi Bursa`nın tarihi değerlerini canlandırma çalışmalarını yerinde inceledi.

İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Elif Kibar Topcu, Sayman Üyesi Cevat Şahin, Yönetim Kurulu Üyeleri Atakan Bekar ve Tuğba Arı Alpağut, Şube Tarihi Eserleri Araştırma ve Koruma Komisyonu Başkanı Sabriye Öztürk, Nuriye Yazıcı, Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarihi Kültürel Miras Şube Müdürlüğü`nde görevli İnşaat Yüksek Mühendisi Aykut Uray`ın rehberliğinde Sur İçi Bölgesi`ndeki çalışmaları inceleyerek, rekonstrüksiyonu devam eden Mevlevihaneyi, bölgedeki 6 kapıdan birisi olan ve restorasyonu tamamlanan Zindan Kapı`yı gezdi.

Pandemi nedeniyle ertelemek zorunda kaldıkları ‘Tarihi Eserlerin Güçlendirilmesi ve Geleceğe Güvenle Devredilmesi Çalıştayı`nı düzenlemek için hazırlandıklarını söyleyen İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, "İnşaat mühendisliği kentin her alanında var olan bir meslek. Bu nedenle tarihi eserlerimizin en doğru şekilde ayağa kaldırılması bizler için önemli. Sur İçi Bölgesinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek değerlendirmek istedik. Güzel bir restorasyon gerçekleştirildiğini ve meslektaşlarımıza örnek olacağını gördük. Kentimizin tarihi değerlerinin gün ışığına çıkması ve dünya mirasına kazandırılması sevindirici" dedi.

Çalışmaların geleceğe bırakılan önemli bir miras olduğunu belirten Tarihi Eserleri Araştırma ve Koruma Komisyonu Başkanı Sabriye Öztürk de, Çalıştay ile bu değerlerin hem tanıtımını hem de yapım aşamalarını en iyi şekilde anlatmak istediklerini kaydetti.

 

 

 


Okunma Sayısı: 54

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88