ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 KASIM 2021, CUMARTESİ   

46

VAN DEPREMİNİN 10. YILI: GEÇ KALINAN HER GÜN HALKIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR!

    Yayına Giriş Tarihi: 22.10.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 22.10.2021 18:02:51  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 22.10.2021 18:02:25

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, Van Depreminin 10. yılında yaptığı açıklama.

Van Depreminin 10. Yılı: Geç Kalınan Her Gün Halkın Can ve Mal Güvenliğini Tehdit Ediyor!

Bundan tam 10 yıl önce Van`da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem sonucunda 604 insanımız hayatını kaybetti. Yıkılan yapıların yanı sıra birçok bina kullanılamaz hale gelirken bölge halkının yaşamı en temel insani ihtiyaçların bile karşılanamadığı seviyeye geriledi. İlk depremin şoku henüz atlatılmamışken, 9 Kasım tarihinde Edremit merkezli ikinci bir deprem daha meydana geldi. Bayram Oteli faciasıyla hatırlanan depremde ise 32 insanımız hayatını kaybetti. Bu ikinci sarsıntıyla birlikte bölgede yaşanan tablonun vahameti daha da derinleşti.

Nasıl ki Marmara Depremlerinden 12 yıl sonra yaşanan Van Depremleri ile, depreme hazırlık konusunda hiçbir ilerleme kaydetmediğimiz gözler önüne serildiyse, Van Depremlerinden 9 yıl sonra yaşanan İzmir Depremi de bunca zamanda bir arpa boyu yol kat edilmediğini gün yüzüne çıkardı.

Van depremleri, felaketi fırsat olarak gören rantçı anlayış tarafından kamuoyunda "Kentsel Dönüşüm Yasası" olarak bilinen "Afet Riskli Altındaki Alanların Dönüştürülmesi" hakkındaki kanun için zemin olarak görüldü ve bir yıl sonra Meclis Genel Kurulundan "Kentsel Dönüşüm Uygulamaları" geçirilerek herhangi bir veri veya envanter çalışmasına dayanmaksızın kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıldı. Aradan geçen on yılda kentsel dönüşüm adı verilen uygulamanın aslında rantsal dönüşümden başka bir şey olmadığı, riskli yapıların yenilenmesi merkezinde değil, değeri yüksek bölgelerde ranta el koymak biçiminde hayata geçirildiği anlaşıldı.

Büyük Marmara Depremlerinden Van Depremlerine, Elazığ Depreminden İzmir Depremine kadar Türkiye`nin doğusundan batısına en önemli sorunlarımızdan birinin, ortak paydamızın deprem gerçeği olduğunun altını bir kez daha çiziyor, depremin yol açacağı zararların hamasetle, yara sarma politikalarıyla, piyasacı-rantçı anlayışla çözülemediğini, çözülemeyeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, Van Depreminin 10. yılında depremde yaşamını yitiren yurttaşlarımızı saygıyla anıyor, bir daha bu acıları yaşamamak için meslek örgütümüzün kamu kurumlarına ve kamuoyuna sunduğu bilimsel-teknik çalışmaların ve önerilerin yerine getirilmesinde geç kalınmaması gerektiğini vurguluyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
 

 


Okunma Sayısı: 101

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr