"Devlet Eliyle Ölüme Davetiye"

İMO Yönetim Kurulu 2. Başkanı Nusret Suna Yapı Stokunun iyileştirilmesi ile ilgili Birgün Gazetesine açıklamalarda bulundu

Uzmanlar yapı stokunun iyileştirilmesi için çağrılarda bulunurken kaçak ve mevzuata aykırı yapılar için imar affının dokuzuncusu yolda. İMO İkinci Başkanı Suna, “Ülke sağlıksız kentleşmeye itiliyor” diye konuştu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Nusret Suna, İstanbul Kartal’da 2019 yılında kendiliğinden çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın 2018’de imar affına dahil edilen yapı olduğunu hatırlattı. “İmar affı çözüm değil” diyen Suna, şöyle konuştu:

“Sağlıksız ve kaçak yapıların olası bir afette nasıl sonuç vereceğini düşünmek istemiyoruz. Bu yapılar çok korkunç bir sorun yaratacak. Bir imar affı peşindeki imar affını tetikliyor. Bu affa duyanlar yeniden kaçak yapı yapmaya başlayacak.”

Suna 2018 yılında çıkarılan imar barışında 10 milyonu aşkın kişinin yararlandığını; yapı kayıt belgesi bedeli olarak ise yaklaşık 19 milyar TL toplandığının altını çizerek, “Her seçim öncesi imar affı bir vaat olarak karşımıza çıkıyor. Hem de bu ekonomik krizde sıcak paraya ihtiyaç duydukları için affı çıkarıyorlar. Hükümetler bunu gelir kapısı olarak görüp Türkiye’yi sağlıksız kentleşmeye itiyorlar.” Dedi

Habere ulaşmak için tıklayınız

Eklenme Tarihi: 18/10/2022

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası