İMO Yönetim Kurulu 2. Başkanı Nusret Suna Vatan Gazetesinde

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Nusret Suna, “Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" hakkında açıklamalarda bulundu

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik kapsamında meslekle ilgili pek çok düzenleme getirildi. Buna göre şantiye şeflerinin aynı anda üstlenebilecekleri iş miktarı, işin büyüklüğüne göre düzenlenecek. Düzenlemeyi değerlendiren TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu 2. Başkanı Nusret Suna, şantiye şeflerinin kilit konumda olduğunu ifade ederek, çok kritik bir deprem hatırlatmasında bulundu.

“SAĞLIKLI YAPI ÜRETİMİ ÇOK ÖNEMLİ”

Şantiye şeflerine ilişkin düzenlemeyi gazetevatan.com’a değerlendiren TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Nusret Suna ise düzenlemenin getirdiklerini ve mesleğe yönelik tavsiyelerini anlattı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kendilerinden görüş ve tavsiye talep ettiğini ve oda olarak gerekli çalışmayı yaptıktan sonra gerekli önerileri sunduklarını dile getiren Suna, “İnşaat Mühendisleri Odası iki yıldan beri güvenli yapıların oluşturulması adına, yapı üretiminin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için kampanyalar düzenledi. Arkadaşlarımız bu süreçte ilgili tüm kurumlara bilgiler verdi. Yani endişelerimiz nedir? Çünkü Türkiye'nin topraklarının büyük bir bölümü deprem riski taşıyor. Böyle bir durumda sağlıklı yapı üretimi çok önem kazanıyor. Zaten başımıza ne geliyorsa bu yapıların deprem güvenliği açısından zayıf olması nedeniyle geliyor. 17 Ağustos 1999 depreminde bu acıyı yaşadık, 2020 yılındaki İzmir depreminde de bunu yaşadık. Depremin merkezinin Sisam adası olsa dahi İzmir'de onlarca can kaybını ve onlarca yapının hasar almasının önünü kesemedi. Anlaşılıyor ki yapılarımıza gereken önemi veremiyoruz. Bunun nedenlerinden en önemlilerinden birisi de şudur; doğru proje üretiminin, doğru denetimin ve doğru uygulamanın olmayışıdır. Bunlar arasında en önemli olan uygulamadır. Bunun başında bulunması gereken en önemli kişi ise şantiye şefidir” dedi.

“ŞANTİYE ŞEFİ İŞVEREN VEKİLİDİR”

Şantiye şefliğinin çok önemli bir meslek olduğuna dikkati çeken Suna, şantiye şefliğini işveren vekilliği olarak tanımlayarak, “Hem işverenden önce hem de işçiden önce sahaya gelecek, çalışmalara başlayacak, gerekli denetimleri yapacak ve de akşam işten çıkacak en son kişi olacak. Yani çok kritik bir müessesedir. Sorumluluğu çok fazladır. Aslında bir bakıma kamusal bir görevdir. Fakat bundan önceki yönetmelikleri de hatırlayacak olursak, mühendisler ve mimarlar sınırsız derecede şantiye şefliği alabiliyordu. Çok uğraştık ve senelerce söyledik. Sonuç olarak bakanlık bunu 5'e kadar düşürdü. Yani yeni düzenlemeye kadar bu böyleydi. Bir mimar ya da inşaat mühendisi, aynı anda 5 yapının kontrolünü, denetimini, sorumluluğunu yapamaz. Düşünün her fırsatta söyleniyor beklenen bir İstanbul depremi var. Bunun üzerinden de konuşacak olursak, İstanbul büyük bir megakent, şantiye şefinin Beylikdüzü'nde bir şantiyesi var, Beykoz'da bir şantiyesi var, Pendik'te bir şantiyesi var. Bu kişinin aynı gün buraları dolaşma imkanı yok. Evinden çıksa ancak bir tanesini yapabilir. Bir kişi eskinden 10 tane 20 tane şantiye şefliği alabiliyordu. Büyük uğraşlardan sonra bunu 5'e kadar indirdiler. Bizim önerimiz ise bu değildi, her şantiyeye tek şef şeklideydi. Şöyle diyordu odamız; 1500 metrekare üstü bütün işlerin şantiye şefliğinin tam zamanlı olarak yapılsın, mesleki deneyim aranmasın, şantiye şefleri meslek için eğitim alsın ve şantiye şeflerinin özlük hakları geliştirilsin” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya ulaşmak için tıklayınız

 

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası