Aydın'da Meslektaşımıza Yapılan Saldırı Hakkında Açıklama

İMO Aydın Şubesinin, yapı denetimi görevi sırasında şiddete uğrayan meslektaşımız hakkında 24 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklama.

23.01.2024 tarihinde Kuşadası ilçesinde yapı denetim görevini yürüten meslektaşımıza, demirci ustası tarafından demir levye ile saldırı yapılmıştır. Kafasına ve sırtına aldığı darbeler sonrasında meslektaşımız hastanede tedavi altına alınmıştır.

Yapı denetim görevi bir kamu görevidir. Yapı Denetimi Kanunu öncesinde ruhsat veren idareler eli ile yürütülen bu görevi yapan meslektaşımıza yapılan bu saldırı ilk değildir. Saldırılar bazen teşebbüs aşamasında kalmakta, bazen sözlü ve rencide edici hareketler şeklinde olmaktadır.

Bugün için inşaat sektöründe yaşanan durgunluk ile yapı denetim kuruluşları ekonomik olarak zor durumdadırlar. On dairelik bir yapının, yapı denetim ücreti, bir dairenin emlak komisyonundan daha düşük bir haldedir.

Projesinden başlayarak yapılan inceleme, yapının her aşaması için yapılan denetim, laboratuvar ücretleri, ulaşım ve personel giderlerini karşılamak artık yapı denetim kuruluşları için çok zor hale gelmiştir.

Sağlıkta şiddet artık inşaatta da şiddete dönüşmüştür. 6 Şubat depremlerini yıl dönümüne günler kala yapılan bu saldırı artık yeter dedirtecek niteliktedir. Kamu görevi yapan meslektaşlarımızı koruyacak cezai maddeler ve ekonomik, yapıyı mühürleme gibi yetkiler yapı denetim kuruluşlarına tanınmalıdır. Teknik yetkiler ve ekonomik sorunlar çözülmediği sürece maalesef bu saldırıların bitmeyeceğini ve sahada çalışacak mühendis bulunmayacağını önemle belirtmek isterim.

23.01.2024 tarihinde Kuşadası ilçesinde yapı denetim görevini yürüten meslektaşımıza sadece görevini yerine getirdiği, projesine uygun olmayan demiri kabul etmeyeceğini belirtmesi üzerine yapılan saldırıyı kınıyoruz.

Erbil Gökhan Sözeri

İMO Aydın Şube Başkanı 

Eklenme Tarihi: 25/01/2024

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası