İMO Antalya Şubesinin Tünektepe Teleferik kazasına ilişkin yaptığı basın açıklaması

12 Nisan 2024 Cuma günü yaşanmış olan teleferik kazasında hayatını kaybeden vatandaşımız için rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyor; yaralanan ve mahsur kalan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kurtarma operasyonlarının, tüm birimlerin koordinasyonu ve organizasyonu ile başarılı bir şekilde tamamlanmasını ve vatandaşlarımızın güvenle kurtarılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Kurtarma operasyonunda emeği geçen başta Antalya Valimiz Sayın Hulusi Şahin olmak üzere, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek’e, Antalya Milletvekillerimize, tüm kurum ve kuruluş yetkili ve personellerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Tünektepe Teleferik İnşaatına 22.04.2013 yılında başlanmış olup yapım süresi yaklaşık bir yıl olarak öngörülmüştür. Ancak farklı yüklenici firmalarla 2016 yılında tamamlanabilmiştir. 2017 yılında ilk seferini yapan Tünektepe Teleferik, Antalya Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Anet A.Ş firması tarafından işletilmeye başlanmıştır. Anlaşılıyor ki başlangıçta İl Özel İdaresince ihale edilen ancak İl Özel İdaresinin kapatılmasıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Tünektepe Teleferik, farklı yüklenicilerle inşa edilerek öngörülenden daha uzun ve sancılı bir sürecin ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda yaşanan kazanın yalnızca bakım, onarım ve işletme gibi nispeten dar bir alanda tartışılması ve araştırılmasının yanı sıra sistemin inşası ve imalatı aşamalarını da kapsayacak geniş bir perspektifte araştırılması gerekmektedir.

İlk raporu hazırlayan teknik heyetin yalnızca elektrik ve makine mühendisi uzmanlardan oluşması ve raporun yalnızca sistemde kazanın yaşandığı bölgeye ilişkin hazırlanmış olması, ilgili raporun yalnızca bir ön rapor olmasından kaynaklandığını düşündürmektedir. Zira multidisipliner bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan Tünektepe Teleferik sisteminde yaşanan kaza; uzman inşaat mühendislerinin de aralarında bulunduğu, elektrik ve makine mühendisi uzmanlardan oluşan bir ekiple, inşasından işletmesine kadar tüm süreçleri kapsayan bir araştırma sonucu ortaya çıkacak geniş kapsamlı bir raporla anlaşılabilecektir.

Ortaya çıkan ön rapor, teknik incelemeler ve uzman görüşleri dikkate alındığında:

Yaşanan kaza; sistemin mekanik ve elektrik arızalarının yanı sıra malzeme deformasyonundan kaynaklı oluşabilecek arızalarına; ayrıca olası bir kaza durumunda can güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde müdahaleye ve tahliyeye izin verecek güvenlik sistemlerinin de gerektiğini ortaya koymuştur. Kazanın oluşumunda direğin hasar alarak kopması; teleferik sisteminin periyodik kontrollerinde, denetim ve mevzuat hükümlerine inşaat mühendislerinin de dahil edilmesinin önemini göstermiştir.

Ayrıca multidisiplinler bir tasarım, imalat ve işletme mantığına sahip kapsamlı bir tesisin incelenmesi, raporlarının sağlıklı bir şekilde ortaya konması zaman alacaktır. Bilinmelidir ki bu zaman zarfında bilgi eksikliği ile ve hatta bilinçsizce yapılacak her yorum kamuoyunu doğru bilgilendirme ve adaletin yerini bulması hususlarının önünde engel teşkil edecektir.

Bu bağlamda sisteme ilişkin tüm süreçler araştırılmalı ve sabırla nihai raporların ortaya konması beklenmelidir.

Öncelikle sürecin takipçisi olacağımızı ve bu süreçte, İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak, kurulacak bir komisyonla konunun mesleğimiz açısından değerlendirilerek gerekli çalışmaların yapılacağının bilinmesini isteriz. Bilirkişi raporu ve komisyon raporumuz sonrasındaki değerlendirmelerimiz kamuoyuyla paylaşılacaktır.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi

Yönetim Kurulu

 

Eklenme Tarihi: 18/04/2024

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası