Van Depreminin 10. Yılı: Geç Kalınan Her Gün Halkın Can ve Mal Güvenliğini Tehdit Ediyor!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, Van Depreminin 10. yılında yaptığı açıklama.

Bundan tam 10 yıl önce Van`da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem sonucunda 604 insanımız hayatını kaybetti. Yıkılan yapıların yanı sıra birçok bina kullanılamaz hale gelirken bölge halkının yaşamı en temel insani ihtiyaçların bile karşılanamadığı seviyeye geriledi. İlk depremin şoku henüz atlatılmamışken, 9 Kasım tarihinde Edremit merkezli ikinci bir deprem daha meydana geldi. Bayram Oteli faciasıyla hatırlanan depremde ise 32 insanımız hayatını kaybetti. Bu ikinci sarsıntıyla birlikte bölgede yaşanan tablonun vahameti daha da derinleşti.

Nasıl ki Marmara Depremlerinden 12 yıl sonra yaşanan Van Depremleri ile, depreme hazırlık konusunda hiçbir ilerleme kaydetmediğimiz gözler önüne serildiyse, Van Depremlerinden 9 yıl sonra yaşanan İzmir Depremi de bunca zamanda bir arpa boyu yol kat edilmediğini gün yüzüne çıkardı.

Van depremleri, felaketi fırsat olarak gören rantçı anlayış tarafından kamuoyunda "Kentsel Dönüşüm Yasası" olarak bilinen "Afet Riskli Altındaki Alanların Dönüştürülmesi" hakkındaki kanun için zemin olarak görüldü ve bir yıl sonra Meclis Genel Kurulundan "Kentsel Dönüşüm Uygulamaları" geçirilerek herhangi bir veri veya envanter çalışmasına dayanmaksızın kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıldı. Aradan geçen on yılda kentsel dönüşüm adı verilen uygulamanın aslında rantsal dönüşümden başka bir şey olmadığı, riskli yapıların yenilenmesi merkezinde değil, değeri yüksek bölgelerde ranta el koymak biçiminde hayata geçirildiği anlaşıldı.

Büyük Marmara Depremlerinden Van Depremlerine, Elazığ Depreminden İzmir Depremine kadar Türkiye`nin doğusundan batısına en önemli sorunlarımızdan birinin, ortak paydamızın deprem gerçeği olduğunun altını bir kez daha çiziyor, depremin yol açacağı zararların hamasetle, yara sarma politikalarıyla, piyasacı-rantçı anlayışla çözülemediğini, çözülemeyeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, Van Depreminin 10. yılında depremde yaşamını yitiren yurttaşlarımızı saygıyla anıyor, bir daha bu acıları yaşamamak için meslek örgütümüzün kamu kurumlarına ve kamuoyuna sunduğu bilimsel-teknik çalışmaların ve önerilerin yerine getirilmesinde geç kalınmaması gerektiğini vurguluyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Eklenme Tarihi: 05/11/2021

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası