1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü için yaptığı açıklama. 30.04.2021

Bundan 135 yıl önce, 8 saatlik çalışma günü talebiyle meydanlara dökülen işçilerin mücadelesinin simgesi olarak doğan 1 Mayıs, tüm dünyada Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü olarak kabul edilir.

Uzun yıllara dayanan ve zorlu mücadeleler sonucu elde edilen 8 saatlik işgünü hakkı bir yana, bugün ülkemizde işçi ve emekçiler pandemi koşullarında, her gün hastalıkla burun buruna çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Salgını kontrol almak adına alınan önlemlerde emeğiyle geçinenler istisna tutulmuş, milyonlarca çalışan kaderine terk edilmiştir. 

Geride bıraktığımız bir yılı aşkın sürede anlaşılmıştır ki salgınla ilgili alınan kararlar ve hayata geçirilen uygulamalar, halk sağlığını koruma için değil muhalefeti ve hak arayan kitleleri susturmak için araç olarak değerlendirilmiştir. Geçtiğimiz yıl 1 Mayıs ilk kez meydanlarda kutlanamamıştı. Aradan geçen bir yılda salgın yönetimine ilişkin bilim insanlarının ve sağlık örgütlerinin sözlerine kulak tıkanması sonucu ortaya çıkan vahim tablonun yükü çalışanların sırtına yüklenmiş ve çözüm emekçilerin taleplerini dile getirdikleri bu özel günün yasaklanmasında bulunmuştur. 

Ülkemiz covid-19 salgınıyla birlikte ciddi bir ekonomik krizin de içindedir. Yalnızca yüksek enflasyon ve işsizlik oranları bile durumu özetlemeye yetmektedir. Genç işsizlik oranı yüzde 30`a yaklaşmıştır. Bu oranlar özelde inşaat mühendisleri açısından daha vahim durumdadır. Her iki genç meslektaşımızdan biri işsizdir. Birçok meslektaşımız mühendislik asgari ücretinin altında çalışmaktadır. Bir deprem ülkesi olan Türkiye`de en çok ihtiyaç duyulan meslek alanlarından biri olan inşaat mühendisliği ara eleman statüsüne indirilmekte, mevzuatta ve uygulamadaki yanlışlar meslektaşlarımızın işini doğru bir şekilde yapabilmesinin önüne geçmektedir. 

Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam herkesin hakkıdır. 

Ülkemizin bugün acil ihtiyacı, herkesin güvenilir aşıya erişiminin sağlanması, işsizlik sorununa yapısal çözüm üretilmesi, demokratik ve adil bir düzenin sağlanmasıdır. 

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, alın teriyle geçinen meslektaşlarımızın ve tüm emekçilerin 1 Mayıs Birlik ve Mücadele Gününü kutluyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 
Yönetim Kurulu

Eklenme Tarihi: 30/04/2021

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası